„Důvodem je rostoucí zájem zahraničních partnerů o zajištění nejmodernější a účinné léčby pro jejich klienty. Přes zvýšení kapacity to však znamená, že do konce letošního roku zbývá možnost léčit už jen 300 českých pacientů,“ sdělil Právu v pondělí Vladimír Šulc, mluvčí uvedeného centra.

Dodal, že Společnost radiační onkologie, biologie a fyziky (SROBF) se shoduje, že mimořádný přínos má protonová terapie u 10 až 15 procent pacientů vhodných pro ozařování, což znamená reálně 3000 až 4500 českých pacientů ročně.

Praha vs. Mnichov

„V tom je zahrnuto i přes sto dětí, které protony umějí léčit nejen efektivně, nýbrž i nesmírně šetrně. Ve světle těchto fakt největší domácí zdravotní pojišťovna VZP letos schválila léčbu třem svým pojištěncům v Praze a jednomu umožnila absolvovat léčbu v Mnichově, dva jsou prý připraveni na diagnostiku. Německé centrum si navíc, dle svých mediálních prohlášení, vybrala do budoucna jako spolupracující zařízení pro léčbu pomocí protonů,“ uvedl Šulc.

Informoval, že „plánovaný mix diagnóz, který světová centra léčí, tedy od jednodušších karcinomů prostaty až po komplikované mnohačetné ozařování nádorů dětí, vychází v nejmodernějším centru současnosti v Praze průměrně za pacienta na 460 000 korun, tedy podstatně levněji, než je údajný paušál dohodnutý VZP v mnichovském Rinecker Proton Therapy Center.“  Podle Šulce je zvykem, že pacienty doprovázejí jejich blízcí.

„Mnichov nabízí denní ubytování pro pacienta s jednočlenným doprovodem za 250 eur. Obsadí-li tedy celá rodina v cizím prostředí dva pokoje a setrvá s nemocným celé dva měsíce, u počtu frakcí blížících se počtu 40 je to obvyklá doba, jen tyto náklady znamenají tři čtvrtě miliónu korun navíc,“ řekl Šulc.

Soudní spory

Soukromé Protonové centrum vybudované na Bulovce za 4,2 miliardy korun chce na základě smlouvy o smlouvě budoucí, již podepsal v roce 2006 nucený správce, získat kontrakt s VZP za miliardu korun ročně na 15 let. VZP dokument zpochybňuje. VZP a centrum na sebe podaly trestní oznámení.