"Počátky se projevují již po 40. roce věku a hlavní nástup onemocnění je od padesátky výš," řekl docent Urban. Příčina onemocnění se stále ještě neví, ale zdá se, že hlavní vliv na ni má genetika a věk.  

Ženy se bojí mužské impotence

Onemocnění prostaty, které se u mužů projevuje například častějším močením v noci a přerušovaným močením, ovlivňuje nejen život muže, ale i jeho partnerky.

Rakoviny prostaty se obává 71 procent mužů a z operace má strach 66 procent partnerek nemocného, protože se bojí, že jejich muži budou impotentní. Dvě třetiny partnerek si stěžují na zhoršení pohlavního života a 42 procent mužů popisuje únavu v důsledku nočního vstávání.

"Po padesátce by se každý muž měl nechat preventivně vyšetřit. Je to v zájmu jeho zdraví," soudí doktor Jiří Klečka z Urologické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni.

Oba lékaři shodně dodávají, že u mužů je rakovina prostaty na prvním místě. Už proto by se měli dát preventivně vyšetřit. Dnes už je dostatek účinných léků. Zvětšená prostata pak nemusí přerůst ve zhoubnou a muž se nemusí podrobit náročné operaci.