Za to, že Češi patří k evropským rekordmanům, může podle odborníků náš způsob stravování. Nejrizikovější skupinou jsou lidé nad 50 let, ti tvoří 75 procent pacientů. U těch už je na zahájení konzumace zdravé stravy pozdě.

„Češi nad padesát let už mají svoje odsmaženo a odgrilováno, takže u nich už to primární prevence, tedy zdravé stravovací návyky, nezachrání. Mladí by se měli vyhnout přepáleným tukům, jíst hodně zeleniny a vyhýbat se dennímu pití piva. Rizikoví pacienti, tedy ti nad 50 let, by měli navštívit praktického lékaře a nechat se testovat na okultní krvácení,“ naléhá Radan Keil, šéf interní kliniky FN Motol.

Kolonoskopie nemusí být nutná

Strach z kolonoskopického vyšetření je velmi častou příčinou toho, že lidé hledají lékařskou pomoc, až když je pozdě. Z diagnostikovaných pacientů, kterých je 75 na 100 000 lidí, jich umírá 55. Přitom k nepopulární kolonoskopii prováděné endoskopem v tlustém střevě nemusí dojít. A když už by bylo zvláště pro ženy, pro něž je vyšetření kvůli gynekologickým anamnézám bolestivější, nesnesitelné, lékař od něj upustí a provede ho v celkové anestezii.

Protože čísla nemocných rakovinou tlustého střeva už od 50. let stále stoupají, a ne a ne se zastavit, rozjíždějí lékaři společně s pojišťovnou cílené zvaní k vyšetření. Lidem nad 50 let do konce tohoto roku začnou chodit pozvánky k návštěvě praktického lékaře, který je otestuje na okultní krvácení.