Vysoké dávky testosteronu však mohou mít celou řadu závažných nežádoucích účinků. Např. pokles koncentrace hodného HDL-cholesterolu, porušení jaterní funkce, zvýšení tělesné hmotnosti a vznik akné. Velmi vysoké dávky mohou dokonce negativně ovlivnit prostatu.

Přesto se první pokusy o vývoj pilulek opíraly právě o testosteron. Studie Světové zdravotnické organizace prokázala, že injekce testosteronu v dávce 200 miligramů jednou týdně způsobuje u asi 70 % mužů nepřítomnost spermií v ejakulátu a u téměř všech ostatních výrazné snížení jejich počtu.

Tato metoda se však nepovažuje za použitelnou v praxi, protože podávání injekce každý týden má nežádoucí účinky.

Progestin znamená pokles libida

V poslední době se proto pozornost vědců zaměřila na jinou možnost - na ženský pohlavní hormon (progestin).

Nízké dávky progestinu jsou schopny potlačit jak sekreci mužských pohlavních hormonů, tak tvorbu spermií a tvorbu testosteronu ve varlatech. To ovšem může vést ke snížení svalové síly, k poklesu libida a zhoršení sexuálních funkcí.

Chceme-li, aby se tyto důležité fyziologické funkce zachovaly, je nutné dodávat organismu testosteron injekčně. To je také důvod, proč se v současné době zaměřují odborníci nejen na podávání progestinu, ale i na doplnění hladiny testosteronu.

Správnost této myšlenky potvrzují i probíhající klinické studie. Používá se dlouhodobě účinný podkožní implantát s progestinem, který se kombinuje s injekcemi testosteronu.

I když hormonální antikoncepce pro muže je založena na podobných principech jako pilulky pro ženy, zcela určitě zatím nebude mít podobu tabletky, která se užívá jednou denně. Muži také musejí několik týdnů po aplikaci čekat, než se dostaví její plný účinek.