Podle doktorky Zdeňky Manďákové z Fakultní nemocnice Bulovka žloutenka je velmi závažné onemocnění. "Může významně zkrátit život a zhoršuje i jeho kvalitu pokud přejde do chronické formy," řekla lékařka. Dodala, že nakazit se můžeme zejména na cestách do zahraničí.

"Aktuální je to hlavně v exotických zemích, ale i ve Středomoří. Nejvíce žloutenky typu A si Češi dovážejí z Řecka, Španělska a Itálie, kde se nakazí nejen při divokých pobytech v přírodě, ale často i při stravování v restauracích, kdy zdrojem mohou být například plody moře," řekla Manďáková.

Vakcínu vydají lékárny

Zvýhodněné očkování technicky probíhá tak, že rodiče vyzvednou pro své dítě u dětského lékaře recept, dojdou s ním do lékárny a tam dostanou balíček se třemi zatavenými vakcínami. Zaplatí ale jen za dvě. Dospělí získají recept pro své očkování u praktického lékaře.

Jedna dávka dětské vakcíny stojí 1000 korun a za balíček se třemi dávkami se tak za dítě zaplatí pouze 2000 korun. V případě vakcíny pro dospělé stojí jedna dávka 1500 korun a za balíček se třemi vakcínami se zaplatí jen 3000 korun. Po první dávce se za měsíc aplikuje druhá a šest měsíců po druhé se aplikuje třetí dávka. Vakcína chrání proti žloutenkám A a B 25 let a podle některých výzkumů se zdá, že ochrana by mohla být dokonce i doživotní.

Zdrojem nákazy žloutenky A je stolice a také špinavé ruce. Žloutenku B můžeme získat při poranění například injekční jehlou od narkomana a virus se přenáší z nemocného na zdravého člověka i třeba jen užíváním společného kartáčku na zuby nebo holicího strojku. Přenos je i sexuální formou.