Je nutné zdůraznit, že preparát se zárodky houby Pythium oligandrum není lékem. Patří do skupiny kosmetických preparátů.

Můžeme o něm říci:

- jeho efekty jsou srovnatelné s efekty lokálně působících léků na plísně 

- nemá žádné vedlejší účinky

- není toxický

- nejsou známé ani žádné alergické reakce na jeho použití

- je přírodní povahy

- v lékárnách se dá koupit bez receptu.

Díky své přírodní povaze se zdá být výhodný například pro pacienty, kteří na své choroby užívají hodně léků. Nezvyšuje totiž chemickou zátěž organismu, na rozdíl od běžných léků.

"Musíme ho však vnímat střízlivě," zdůrazňuje MUDr. Karel Mencl, CSc. z laboratoří Krajské nemocnice v Pardubicích. "Ani on nedokáže zázraky, přestože s ním máme vynikající zkušenosti." Na přednášce ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv uvedl doktor Mencl, že téměř 83 procent pacientů zbaví preparát plísní na kůži nohou úplně, u zbývajících 17 procent jejich stav výrazně zlepší. U nehtů postižených plísní se daří stav zvrátit u 16 procent postižených a u dalších 62 procent zlepší v různé míře jejich stav a uleví od nepříjemných potíží. Zbývajícímu procentu lidí pomoci nedokáže.

Po roce a půl konečně bez potíží

Dana Tlapáková z Pardubic se rok a půl nemohla zbavit plísní na nohou. Kůži mezi prsty měla rozpraskanou. Postižená místa ji svědila, pálila a bolela při chůzi. Léčila se běžnými léky, tedy protiplísňovými mastmi, po kterých její potíže částečně ustoupily, ale pak se znovu vrátily. Zejména, když si do bot vzala ponožky z umělého vlákna nebo punčocháče.

Když si zkusila koupat nohy v roztoku se speciální mikroskopickou plísní, respektive houbou, cítila za týden zlepšení. Za měsíc se jí rány mezi prsty zahojily. Za dva až tři měsíce, měla kůži čistou. Teď si ještě doléčuje nehet na jedné noze, který měla také napadený plísní. Hojení však netrvalo několik týdnů, jako u kůže, ale několik měsíců, jak je to u nehtů časté.

"I když je tento případ zajímavý a dosažené efekty pro paní Tlapákovou nesporně příjemné, nemůžeme ho chápat jako běžný výsledek," zdůrazňuje MUDr. David Stuchlík, primář dermatologického oddělení Krajské nemocnice v Pardubicích, kde preparát zkoušeli. "Těžiště užívání preparátu s mikroskopickou houbou bych viděl spíš v prevenci. Nebo hned, jak se potíže s plísněmi objeví, tedy v jejich počátku. Tehdy bývají výsledky nejlepší. Výhodou preparátu je navíc to, že ho můžeme používat opakovaně, při vracejících se potížích, aniž by si plísně na něj dokázaly vytvořit rezistenci."

Přírodní přípravek je jakýmsi upírem

Hojivé vlastnosti mikroskopické houby pythium oligandrum objevil po třicetiletém výzkumu plném pochyb a zarputilosti český vědec s kuriózním jménem Dáša Veselý. Když s výzkumem začínal, zajímali se o tuto houbu, vytipovanou z více než sta tisíc mikroskopických hub, jen on a jeden skotský kolega. Dnes ji zkoumají tisíce vědců a vznikají o ní stovky prací.

Je to houba, respektive plíseň půdní. Docentu Veselému se ji podařilo z půdy izolovat, vyčistit a namnožit už v roce 1972. Kombinacemi různých kmenů houby a jejich různou koncentrací pak vznikl nejprve přípravek na ochranu rostlin zejména proti plísním. A později přípravky na plísně v budovách a na lidském těle.

Chytrá houba je vlastně jakýmsi upírem, kterému chutnají jiné plísně. Parazituje na nich do té doby, dokud je co jíst. Tedy dokud je nezlikviduje. Pak zmizí. Respektive zapouzdří se do spór a čeká na další případnou hostinu. Při léčení kožních plísní to znamená, že se po likvidaci plísní z pleti nebo nehtů jednoduše vytratí. Je to ideální mechanismus nejen z medicínského, ale i z ekologického hlediska.

Nadějné zlepšení u vředů a lupénky

Primář Stuchlík vyzkoušel preparát s mikroskopickou houbou i u pacientů s bércovými vředy. Z jejich potíží je sice nevyléčil, ale stav vředu v různé míře zlepšil.

Podobnou zkušenost udělali na pražské dermatologické klinice FN na Královských Vinohradech u pacientů s lupénkou. Přednosta kliniky, profesor Petr Arenberger však zdůraznil, že preparát vyzkoušeli jen u malé skupiny vytipovaných klientů, a proto není možné dělat z jistě zajímavých a překvapivých výsledků zatím nějaké jednoznačné závěry.

Doktor Stuchlík zároveň upozorňuje, že zejména u diabetických nohou, bércových vředů a lupénky je nutné konzultovat použití preparátu s mikroskopickou houbou s lékařem. A zůstat po dobu aplikace přípravku pod jeho dohledem. Vhodné mu to ostatně připadá i u plísní, především u těch úporně se vracejících.

Chytrá houba pomáhá i diabetikům

"Doktore, já nechodím, já se vznáším," jásal v euforii pacient s diabetickou nohou. Měl totiž na plosce chodidla ránu, která hnisala a nehojila se. To je častý problém diabetiků, kteří se poraní. Hrozila mu amputace. Protože v ráně byly také kvasinky a určité plísně, doporučili mu lékaři aplikovat na ni roztok s mikroskopickou houbou, který by mohl zlepšit její stav.

To, jak se rána začala čistit a hojit, překvapilo všechny. I když se muž nevyléčil úplně, jeho stav se výrazně zlepšil. "Ukázalo se, že Pythium oligandrum nám nemusí pomoci jen svými parazitickými schopnostmi," řekl doktor Mencl. "Ale také tím, že produkuje určité metabolity. Ty z rány vytěsňují choroboplodné bakterie, které brání jejímu hojení."

Pacient, bývalý soukromý zemědělec, si prý pochvaloval hlavně to, že mohl zase začít chodit. Také se zbavil nesnesitelného zápachu, který lidi s těmito obtížemi v podstatě dožene do společenské izolace.

I když je tento případ zajímavý, teprve další výzkum přesněji ukáže, do jaké míry může chytrá houba pomoci i jiným pacientům s diabetickými nohami a do jaké míry to nedokáže. Konečně k dalšímu klinickému výzkumu přímo vybízejí i dosavadní, velmi pozoruhodné efekty houby.