Podle americké studie užívání přípravku Alli, jenž pomáhá blokovat vstřebávání tuku z přijímané potravy, může vést k těžké intoxikaci vnitřních orgánů, jako jsou játra a ledviny. Zároveň tyto léky omezují účinnost jiných léků, včetně některých léků proti rakovině.

"Alli obsahuje aktivní složku, jež inhibuje (snižuje aktivitu) karboxylesterázu-2, což je enzym podporující detoxikaci jater, ledvin a zažívacího traktu. Když začne klesat aktivita tohoto enzymu, zvyšuje se toxicita a zároveň se mění účinnost některých léků," vysvětluje pro Daily Express profesor Bingfang Yan.

"Enzym má schopnost metabolizovat širokou škálu léků a při jeho nedostatku se může snižovat účinnost těchto léků, a to zejména léků proti rakovině," dodává doktor Yan.

Výrobce Alli GlaxoSmithKline nesouhlasí s tvrzením, že je Alli nebezpečný. Mluvčí společnosti pro Daily Express uvedl: "V letošním roce byla látka prozkoumána Evropským regulátorem na všechny možné vedlejší účinky a jeho závěry jasně potvrdily, že se jedná o bezpečnou látku. Americká studie byla založena spíše na laboratorních zkouškách, než na testech na lidech."