"U nás jsme léta používali testy ze slin, a to zejména u injekčních uživatelů drog a komerčních sexuálních pracovnic. Nešlo však o rychlotesty, jako se nyní zavádějí v USA," řekla Brůčková. Dodala, že v ČR používané slinné testy měly návaznost na centrální laboratorní zpracování. Vzorky se však odebíraly rizikovým osobám na ulici.

"Bohužel společnost, která k slinným testům vyráběla testy návazné, je přestala vyrábět. Už jsme kontaktovali příslušnou firmu z USA a máme zájem, aby nové rychlotesty byly i v ČR," řekla Brůčková.

Dodala, že rychlotest je ale možné udělat i z kapky krve, a to do deseti až patnácti minut. Podle ní slinné testy nejsou tak citlivé jako klasické laboratorní, především při zachycování nových čerstvých infekcí.

"Samozřejmě, že rychlotest na AIDS, který přichází z USA, je dobrý a určitě pomůže v rychlé diagnostice," řekla Brůčková.

Dodala, že od roku 1985 je v ČR registrováno 669 HIV pozitivních českých občanů a cizinců mající trvalé bydliště v ČR. Z toho 174 již onemocnělo AIDS a z toho 107 již zemřelo. Kromě toho je v ČR registrováno i 200 cizinců, kteří zde trvalý pobyt nemají. Průměrná doba přežití od nakažení se neustále zvyšuje a i když je individuální, dosahuje nyní 10 až 15 let.