Lékaři nyní stačí přejet tyčinkou s tampónem po dásních a patře pacienta. Pak putuje vzorek slin s buňkami do testovacích zkumavek a do dvaceti minut se lékař dozví výsledek, zda sliny obsahují virus HIV, který způsobuje nemoc AIDS. V případě pozitivního výsledku je dále požadován potvrzující test odběrem krve v laboratoři.

"Věříme, že nyní podstoupí testy mnohem víc lidí, kteří spadají do rizikových skupin," uvedl ministr zdravotnictví USA Tommy Thompson.

Podle něho se ročně osm tisíc Američanů, u nichž test z krve dopadne pozitivně, nedozví výsledek, protože se dva týdny po něm nespojí s nemocnicí. "Znamená to, že nevědomě mohou nakazit další," upozornil ministr.

Podle Střediska kontroly a prevence nemocí téměř milión obyvatel USA vůbec neví, že trpí nákazou. Ročně ve Spojených státech přibývá 40 tisíc nakažených.

Test, jehož spolehlivost je 99 procent, je vhodný rovněž pro osoby, které se bojí odběru krve, a je i bezpečnější pro zdravotnický personál, který nepřijde do styku s potenciálně nakaženou krví.