Právě ateroskleróza je způsobena ukládáním cholesterolu a dalších tuků v cévách. Cévy poté ztrácí svou pružnost a dochází k jejich zúžení. Proto je důležité hlídat si obsah jídelníčku a udržovat hladinu cholesterolu na zdravé úrovni. Proto vám nabízíme tipy, jak se vysokému cholesterolu vyhnout.

1. Snižte příjem živočišných tuků

Cholesterol obecně rozdělujeme na prospěšný a škodlivý. Prospěšný cholesterol, HDL, jehož zkratka je odvozena z anglického high density lipoprotein, je pro lidské tělo velmi důležitý. Vyrovnává totiž škodlivé účinky ostatních tuků a snižuje riziko usazování škodlivého cholesterolu. Škodlivý cholesterol, LDL, tedy low density lipoprotein, naopak stojí za kornatěním cév a s ním spojenými chorobami.

„Pokud chceme snížit hladinu špatného cholesterolu v krvi, měli bychom v první řadě změnit své stravovací návyky. Doporučuje se omezit příjem živočišných tuků, které jsou obsaženy v tučném mase, vnitřnostech nebo výrobcích z plnotučného mléka,“ říká Klára Minczinger, produktová manažerka společnosti Generica. Stravu bychom neměli upravovat smažením a pečením, ale měli bychom dát přednost vaření, dušení a vaření v páře.

2. Omezte moderní jedy

Při prevenci vysoké hladiny škodlivého cholesterolu bychom se měli vyhýbat cigaretám, kávě, alkoholu a stresu. Nikotin totiž zvyšuje krevní tlak a snižuje hladinu prospěšného cholesterolu. Pokud tedy dokážeme přestat s kouřením nebo jej alespoň výrazně omezíme, hodnoty prospěšného cholesterolu se nám zaručeně zlepší.

Kávová zrna zase obsahují látku, která zvyšuje škodlivý cholesterol – takzvaný kafestol. Pakliže si nemůžeme šálek kávy ráno odpustit, vsaďme raději na překapávanou. Kafestol se totiž dobře váže na papírový filtr.

Dále bychom se měli snažit omezit příjem alkoholu. Přestože dvě až čtyři deci vína denně mají pozitivní vliv na kardiovaskulární systém, na hladinu cholesterolu v krvi příznivý účinek bohužel nemají.

A konečně - měli bychom se pokusit vyvarovat se stresu. Kvůli němu jsou totiž v těle vylučovány adrenalin a kortizol, které rovněž stojí za zvýšením hladiny špatného cholesterolu.

3. Hlídejte si váhu

Posledních dvacet let se nese ve znamení růstu počtu jedinců s nadváhou a obezitou. Přitom právě obezita významně zvyšuje hodnoty cholesterolu. Pokud tedy chceme optimalizovat tyto hodnoty, měli bychom si hlídat váhu. Nedílnou součástí našeho života by se proto měly stát pohybové aktivity. Je doporučeno věnovat se aerobním aktivitám, mezi něž řadíme běh, rychlou chůzi, jízdu na kole, plavání.

Za ideální se považuje takový pohyb, během něhož se naše tepová frekvence pohybuje v rozmezí 60 až 75 % naší maximální tepové frekvence. Maximální tepovou frekvenci pak vypočítáme tak, že od čísla 220 odečteme svůj věk. Se změnou váhy také souvisí změna jídelníčku, na němž by se měly pravidelně a v dostatečném množství objevovat rostlinné tuky, zelenina, ovoce a luštěniny.

4. Zaměřte se na lecitin a vitamin E

Boj proti vysokému cholesterolu je dobré podpořit vitamíny a minerály. Obzvláště účinným se v tomto ohledu jeví lecitin, který je schopen na sebe cholesterol navázat a následně jej rozpustit. Pomáhá tak při transportu tuků v těle a rozpouští již vytvořené cholesterolové usazeniny. Mimo jiné je také dobrým pomocníkem při snižování hmotnosti a optimalizaci krevního tlaku.

Lecitin můžeme nalézt v játrech, žloutcích či arašídech a sojových bobech. Na našem trhu je však také k dostání v kapslích pro ty, kteří tyto potraviny nekonzumují v dostatečném množství. Podobně důležitý je i vitamin E. Bylo prokázáno, že zvyšuje hladinu HDL a snižuje hodnoty LDL. Pokud jej chceme přijímat z přírodních zdrojů, měli bychom sáhnout po mandlích, avokádu či špenátu. Doporučenou denní dávku nám dobře zajistí také doplňky stravy.

5. Užívejte rybí tuk 

Existuje jeden živočišný tuk, který pomáhá snižovat hladinu cholesterolu. Jde o rybí tuk, v němž jsou obsaženy 3-omega mastné kyseliny. Ty brání usazování tuku v cévách. Je tedy dobré užívat kapsle s rybím tukem, které na rozdíl od čerstvých ryb neobsahují olovo, rtuť, kadmium a jiné těžké kovy.


Žena

12:10

Když se řekne AZ-kvíz, vybaví se většině jeho stálá moderátorská dvojice. Aleš Zbořil stojí u televizní legendy od úplných začátků....

11:08

Loučení s blízkou osobou bývá pro pozůstalé těžké. Ďáblický hřbitov v Praze nabízí pozůstalým alternativu důstojného rozloučení uprostřed...

10:05

Výběr dětského jména často patří mezi ošemetné a někdy i stresující záležitosti. Tlak na rodiče je totiž velký. Bude se jméno líbit...

9:05

Matka sehrává v životě dítěte velmi důležitou roli. Bohužel ne vždy si je této role matka vědoma. Někdy se stane, že svůj vlastní...Komerční sdělení


Zprávy dne

Španělé za miliardy postavili novou ponorku. Jenže se jim nevejde na základnu

FOTO:

18. 7. Měla to být chlouba španělského námořnictva, místo toho se Madrid potýká s docela drahou ostudou. Pokus uvést do provozu novou ponorku, jejíž vývoj si vyžádal nemalé finanční prostředky, skončil blamáží. Vyšlo totiž najevo, že se plavidlo... Celý článek Španělé za miliardy postavili novou ponorku. Jenže se jim nevejde na základnu»

Vybrané články

18. 7. Britská královna Alžběta II., která si zakládá na své politické nestrannosti, se během návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa...

18. 7. Loď tuniské těžební společnosti Miskar zachránila minulý týden skupinu 40 migrantů, kteří pluli na dřevěné kocábce. Na moři byli už...

18. 7. Evropská komise (EK) chce zabránit tomu, aby se mimoevropská ocel, která se kvůli americkým clům nedostane do USA, nezačala vyvážet...