"Nejčastěji se lidé v zahraničí nakazí salmonelózou, trpí průjmy, ale velice nebezpečné je i pokousání neznámým psem nebo jiným zvířetem, a žloutenka typu A a B," řekla novinářům ve čtvrtek doktorka Eva Jílková ze Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem. Doplnila, že velmi časté onemocnění je také meningokokové, tedy hnisavý zánět mozku a pak kousnutí infikovaným klíštětem. To hrozí v celé Evropě, zejména pak v Rakousku, Chorvatsku, Itálii a dalších zemích, kam se cestuje.

Profesor Jiří Beran z Centra pro očkování a cestovní medicíny Fakultní nemocnice Hradec Králové upřesnil, že klíště se má pokapat dezinfekcí s alkoholem. "V žádném případě na něj nekapat olej a vytáčet po nebo proti směru hodinových ručiček. Klíště se musí pokápnout dezinfekcí a když ji nemáme, tak třeba i slivovicí a pak kleštičkami vyndat. Nákaza od infikovaného klíštěte může přijít už do čtyř hodin, do 24 hodin pak lymskou boreliózou," řekl profesor Beran.

Dodal, že občané by se měli před cestou informovat, jaké nebezpečí v které zemi hrozí a podle toho se i dát očkovat. Aktuální je to zejména proti klíšťové encefalitidě a žloutence typu A a B. Profesor Beran soudí, že v cestovní lékárničce bychom vždycky měli mít sadu první pomoci, antirevmatika, pro poučené antibiotika, kapky do očí, pěny proti spáleninám a léky, které běžně užíváme.

Podle loňského výzkumu společnosti Median cestovatelské riziko infekčního onemocnění podceňuje 82 procent dotázaných. Ti se nikdy nenechali očkovat kvůli zahraniční cestě. Naopak této možnosti využilo jen 8,9 procenta dotázaných.