"Bohužel třetina těch, kteří trpí nespavostí, neudělá nic, aby si pomohla. Dalších 10 procent se léčí svépomocí a mnohdy špatně," řekla ve středu profesorka Soňa Nevšímalová, přednostka neurologické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.  

Mohou ublížit okolí

Dodala, že poruchy spánku často mohou signalizovat jiné vážné onemocnění a neléčení nespavci škodí sami sobě. Bývají dokonce nebezpeční i svému okolí.

"Nevyspalí řidiči velice často způsobují dopravní nehody se smrtelnými zraněními. Výkonnost v práci je mizivá, mají hodně absencí a náklady na jejich léčbu jdou do miliónů korun. Nevyspalost bývá i jednou z nejčastějších příčin úrazu," řekla profesorka Nevšímalová.

Její kolegyně, praktická lékařka doktorka Marta Hotová, která se také zabývá problematikou nespavosti, dodala, že chronická nespavost je stav, kdy potíže se spaním trvají více než měsíc.  

Známka přepracovanosti

Nespavostí trpí převážně starší lidé, ale může to být i známka přepracovanosti, stresu nebo i užívání některých léků. Pokud člověk nemůže usnout, měl by vstát a dělat monotónní práci. Ta ho natolik unaví, že lépe usne.

Lékaři pacientům s poruchou spánku už dnes umějí účinně pomoci. Jde nejen o moderní léky, které nejsou návykové, ale odborně je mohou vyšetřit i v tzv. spánkových laboratořích, kde se určí příčiny nespavosti. Zatím těchto laboratoří je přibližně pět v republice.