Nový obličej nám pomůže začít nový život, může zlepšit sebevědomí a dodat jistotu v jednání s lidmi. Ale jen za předpokladu, že se současně změníme i my sami.

Důvodem, proč operaci podstoupíme, by proto mělo být naše vlastní rozhodnutí. Zákrok bychom nikdy neměli absolvovat kvůli partnerovi, ani pro nikoho jiného.

Výkon by měl řešit kosmetický problém, který nemůžeme odstranit vlastními silami, např. tvar nosu, podbradek, hluboké vrásky apod.

Nejvhodnější čas

Pro operaci se v podstatě můžeme rozhodnout kdykoli. Je jasné, že v případě dítěte či teenagera, tedy do jeho plnoletosti, musí s výkonem souhlasit rodiče nebo jejich zákonní zástupci.

"Horní hranice věku záleží na typu výkonu a zdravotním stavu klientky. Výsledný efekt některých operací však bývá omezen tím, že pokožka postupně ztrácí pružnost. Musíme vzít v úvahu i to, že plastická chirurgie je do určité míry sezónní obor. To znamená, že je lepší operaci načasovat do chladnějšího období roku. A to hned z několika důvodů.

Po operacích na obličeji a nezakrytých částech těla je třeba se chránit před přímým slunečním zářením. Mohlo by totiž dojít ke vzniku pigmentových skvrn v jizvách. Po liposukci je zase nutné několik týdnů nosit speciální návleky, které jsou poměrně silné, v letním horku to není ani příjemné, ani prospěšné pro hojení," říká primář MUDr. Vlastimil Víšek, CSc., z oddělení plastické chirurgie Lékařského domu v Praze.

Konzultace je nezbytná

Než se definitivně rozhodneme, měli bychom mít o zákroku a jeho průběhu zcela jasno. Chirurg má klientce podrobně vysvětlit, jak se její problém vyřeší, jaký výsledek lze očekávat, připraví ji na délku pobytu na lůžku a vysvětlí, kdy bude schopna plné zátěže.

"Je dobré připravit se předem na to, že každá rána více či méně bolí. Počítat je třeba také s tím, že si většina lidí, kteří klientku znají, změny nemusí ani všimnout. Ještě chci zdůraznit, že lékař od pacientky očekává, že bude trpělivá, disciplinovaná a bude s ním spolupracovat. Jen tehdy bude vše probíhat tak, jak má," dodává doktor Víšek.

Kam se obrátit

Klient by se měl zásadně obracet na stálé pracoviště plastické chirurgie. Mnozí chirurgové si totiž pronajímají ordinace a sály na několik hodin týdně. I když je takový lékař sebešikovnější, nemůže nabídnout péči, která je rovnocenná stálému oddělení. Vyskytne-li se totiž komplikace po operaci v době, kdy už lékař neordinuje, mohl by vzniknout vážný problém. Někdy potíže mohou pramenit i z toho, že pacientka nedodrží léčebný režim.

"Zažil jsem to dokonce v rodině. Příbuzná nedodržela moje doporučení, cítila se po výkonu velmi dobře, a tak začala luxovat. Samozřejmě se jí po chvíli velmi přitížilo a týden trvalo, než se její zdravotní stav zase zlepšil," vysvětluje dr. Víšek.

Levné operace se obvykle prodraží

Ačkoli se některá pracoviště na sebe snaží upozornit a přitáhnout klienty výhodnějšími cenami, jsou obnosy za stejné výkony ve srovnatelných zařízeních skoro totožné. Výrazně levné operace se obvykle prodraží dalšími nezbytnými úkony - předoperačním vyšetřením, narkózou, nezbytnou pooperační péčí a léky.

Každá klientka by měla chtít při vstupní konzultaci vědět, co je v uvedené ceně zahrnuto a co si bude muset ještě připlatit. Většina seriózních pracovišť poskytuje vstupní konzultaci zdarma nebo za zanedbatelnou částku.