"Není to mnoho, ale jsme rádi i za toto číslo, které stále poměrně rychle stoupá. Je vidět, že na prevenci ženy myslí víc," řekl ve středu docent Jan Daneš, přednosta radiodiagnostické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí.

Uvedl, že v některých městech je to však už mnohem víc. "Například v Brně se na preventivní vyšetření dostavilo 65 procent žen. Naopak v podhorských oblastech je to žalostně málo," řekl docent Daneš. Dodal, že na tisíc vyšetření se odhalí přibližně pět nádorů. Pokud jsou malé, má žena velkou naději na vyléčení.  

Riziko se týká všech žen

Mamograf zaznamená i nehmatné nádory, které jsou dobře léčitelné. Naopak žena si může nahmatat nádor zhruba od velikosti 1,8 až 2 cm. Mamograf tedy odhalí ranné stadium, které je dobře léčitelné," řekl Daneš. Pravidelné mamografické vyšetření snižuje úmrtnost na rakovinu prsu až o 30%.

"Přibližně u 90 procent všech nemocných žen se rakovina prsu v rodině nikdy nevyskytovala. Riziko nádoru se však týká všech žen. Pravidelné bezplatné vyšetření od 45 let by proto měla absolvovat každá žena bez rozdílu jednou za dva roky.

Odborníci spočítali, že k vyšetření by se mělo za dva roky dostavit asi 1,4 miliónu žen v tomto věku, tedy zhruba 700 tisíc ročně. Zatím je to zhruba 300 tisíc za rok.

Daneš oznámil, že v České republice přísnou akreditaci k preventivnímu mamografickému vyšetření dostalo 54 pracovišť a další již přibývat nebudou. Počítá se s tím, že jedno bude pro 200 tisíc žen. "Pak má toto pracoviště velké zkušenosti a dokáže správně nádory diagnostikovat," řekl Daneš.