Hlavní obsah

Jak správně cvičit podle pohlaví

Novinky, das

Posilování svalů funguje u mužů jinak než u žen. Tvar těla určuje poměr kosterního svalstva a tělesného tuku. Čím méně máme svalstva a více podkožního tuku, tím neforemnější je naše postava. U mužů pozorujeme tendenci ukládání tuků v oblasti břicha, u žen spíše na bocích, nohou a hýždích.

Foto: Profimedia.cz

Posilování svalů funguje u mužů jinak než u žen.

Článek

Jaké svaly posilovat u žen, mužů a dětí

Ženy - mají oproti mužům menší podíl svaloviny a širší pánev. Jsou však ohebnější, a pokud začnou sportovat, vykazují přibližně o 10 % větší svalové přírůstky než muži.

„Vysvětlením tohoto rozdílu mezi oběma pohlavími je adaptace ženského organismu na zátěž. Posilování je novým a neznámým podnětem, na který jejich tělo velice pozitivně a rádo reaguje,“ konstatuje Mgr. Jan Větrovský, odborný garant projektu Žij zdravě. Ženy bývají v posilování také vytrvalejší a pohybová aktivita u nich většinou vede k redukci váhy.

Posilování lopatkových svalů a partií vnějších paží zajišťuje podporu zádům, která ženám kvůli stresu trnou a nepříjemně bolí. Pravidelné protahování hlubokého ohybače hlavy, pak napomáhá správnému držení hlavy, díky němu nemusí ženy tak často trpět migrénami. Pro správný vývoj ženského svalstva je také důležité zpevnění pánevní oblasti. Tak lze předcházet například nepříjemným menstruačním bolestem.

Muži - mají větší sklon k nárůstu svalové hmoty v horní polovině těla. Pokud začnou posilovat, rýsují se jim svaly nejprve na pažích a prsou. Muži oproti ženám preferují silovější disciplíny. Jejich těla se spíše „obalují“ svaly, než aby ztrácela na váze.

Muži by měli věnovat pozornost především zádovým a břišním svalům, které pomáhají ke správnému držení těla. Kvůli vyššímu riziku nemocí oběhové soustavy by také měli dbát na rovnoměrnou zátěž svalového aparátu. Předejdou tak pro ně rizikovým kardiovaskulárním obtížím.

„Také by se měli vyvarovat jedné z nejčastějších chyb, kterou je soustředění se na posilování určité části těla, například bicepsů. Zatěžují tak zbytečně jednu svalovou oblast,“ varuje rekondiční trenér Jan Větrovský.

Děti - si budují svalový korzet průběžně, jak se tělo zvětšuje a sílí. Pro správný rozvoj svalů je zásadní dbát na nácvik správného držení těla. Dále je třeba pracovat i s intenzitou zatížení. Veškerý pohyb by měl vést k vyváženému a rovnoměrnému rozvoji.

Obzvláště u dnešních dětí, které tráví spoustu hodin u počítače či televize, je důležité volit nejednostranně zaměřené pohybové aktivity.

V žádném případě by však neměl být u dětí do 15 let zařazován silový trénink s externí zátěží. Ten by mohl způsobit nevratné změny ve vývoji celého pohybového aparátu, hlavně poškození kloubů a kostí.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám