"Předchozí studie, zkoumající protirakovinné účinky aspirinu a dalších nesteroidních a protizánětlivých léčiv se ve svých zjištěních mnohokrát rozcházely. Náš tým dal proto dohromady dvanáct studií, z nichž jsme analyzovali vliv těchto léků na vznik rakoviny prostaty," uvedl Mahmud.

Užívání aspirinu podle autorů studie snižuje riziko rozvoje rakoviny prostaty o třicet procent, její vznik pak redukuje o celých deset procent.  

Aspoň čtyři roky

"Ochranné účinky aspirinu vůči rakovině předstojné žlázy byly prokázány v laboratorních testech i při pozorování na lidech. Je sice ještě brzy doporučit pravidelné užívání aspirinu jako prevenci rakoviny prostaty, už se na to ale zaměřujeme v našich dalších studiích," upřesnil Mahmud.

Lékaři však upozorňují, že pro výsledný efekt je nutné aspirin užívat dlouhodobě, alespoň čtyři roky. Rovněž zjistili, že lék může na druhou stranu při delším užívání způsobovat krvácení v žaludku.

Rakovina prostaty je po karcinomu kůže a nádorovém onemocnění žaludku nejčastějším typem rakoviny, která sužuje Spojené státy a Kanadu.