"Délku života ovlivňují životní styl, lékařská péče, ale i životospráva a další aspekty. Muži na to tolik nedbají jako ženy," řekl ve čtvrtek docent Miroslav Hanuš, předseda České společnosti pro zdraví seniorů.

Uvedl, že v průběhu stárnutí organismu dochází ke změně hladin hormonů a dalších metabolicky aktivních látek.

"Tento proces začínají muži výrazněji pociťovat po padesátce. Někdy bývá označován jako andropauza, což je určitý ekvivalent menapauzy u žen. Společným důsledkem těchto změn je postupný úbytek fyzických sil, snižující se psychická výkonnost, ale i ztráta zájmu o sex," řekl docent Hanuš.

Prevence po padesátce je důležitá

Dodal, že muži zanedbávají preventivní prohlídky. Zdánlivě se cítí dobře, ale už u nich může klíčit nějaká vážnější choroba.

"Proto po padesátce by každý měl jít na preventivní prohlídku, která by určila, jak na tom je. Výživa a pohyb jsou pak pro zdravé stárnutí to hlavní," řekl docent. Oznámil, že byl založen projekt nazvaný Zdravé stárnutí mužů, který chce zlepšit kvalitu života mužů po padesátce.

"Jestliže se podaří, aby muži si skutečně uvědomovali hodnotu svého zdraví a byli ochotni pro něj také něco udělat, pak je velká naděje, že průměrný věk, kterého se muži dožívají bude vyšší než dosud. A to je i jedním z cílů nového projektu," řekl docent Hanuš.