"Nyní již víme, že děti, které matky kojí méně než měsíc, se kolem čtvrtého roku svého věku potýkají s problémy s váhou, na rozdíl od svých vrstevníků, kojených po delší dobu," uvedl autor studie Laurence Grummer-Strawn z Amerického centra pro kontrolu a prevenci nemocí v Atlantě.

Kojenec vypije, kolik mléka chce

Experti vysvětlují, že kojené děti se naučí samy regulovat množství přijímaného mléka. "Když se dítě rozhodne, že už z prsu nic nevysaje, tak to prostě neudělá. Zatímco v případě, že matka dítě krmí z láhve, většinou ho nutí, aby ji celou vypilo nebo mu naopak jedna láhev nestačí, ale další již nedostane," tvrdí Grummer-Strawn.

Lékaři se domnívají, že existuje více důvodů, proč se kojené děti později obezitě vyhýbají. Lépe si totiž zvykají na zdravější stravu bohatou na zeleninu. Náhražky mateřského mléka navíc podněcují vyšší tvorbu inzulínu, která vede k ukládání tuku.  

Cenné mateřské mléko

Zejména ve Spojených státech obezita postihuje stále vyšší počet osob. Podle odborníků je problém třeba řešit již v útlém věku. Přestože 70% matek přiznalo, že své potomky kojí, lékaři se domnívají, že tento počet je ve skutečnosti dalece nižší.

Průzkumu se totiž podrobily zejména bělošské ženy, zatímco černošky a Hispánky, u nichž se kojení nepředpokládá, neodpovídaly. Přitom mateřské mléko není jen významným bojovníkem proti obezitě, ale obsahuje také výživné a cenné látky. V neposlední řadě rovněž buduje pevný vztah mezi matkou a kojencem.