Nejčastější typ tzv. oligogenní obezity, je způsoben hned několika geny, které ale tělesnou hmotnost ovlivňují minimálně. Kromě poškozených genů je ke vzniku obezity tohoto typu nutná i souhra dalších okolností - tedy přejídání se a nedostatek pohybu.

Přesto mnoho lidí tvrdí, že nemůže zhubnout a má to prostě v genech. "Tloušťka v genech sice znamená, že tlustý být můžu, ale nemusím! Zásadním předpokladem je uvědomit si, že pokud k ní má člověk sklony, je to určitý hendikep, ale bude-li dodržovat zásady racionálního stravování, vůbec se tyto geny nemusí projevit,“ komentuje Kristýna Galová z  Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment a dodává:

„Bude ho to stát více úsilí než člověka, který je od přírody štíhlý, ať sní, co sní. Nicméně má to i svá pozitiva: člověk si při hlídání váhy navykne na zdravý způsob stravy, který ovlivňuje nejen váhu, ale také například cholesterol či vyprazdňování. Naopak člověka s geneticky štíhlou postavou často nic nemotivuje k zdravému životnímu stylu, a to se časem může vymstít."

Kdy za to nemůžeme

Z genetického hlediska rozlišujeme obezitu monogenní a komplexní (oligogenní). Tzv. monogenní obezita je do značné míry dědičná a k jejímu rozvinutí stačí pouze malý vliv faktorů prostředí. Tato forma se však týká pouze 3-4 % všech obézních pacientů a odborníci ji dnes již běžně dokážou určit pomocí analýzy DNA.

Mezi oligogenní patří také tzv. syndromová obezita, která je ale poměrně vzácná a vzniká v důsledku genetických defektů či abnormalit chromozomů. Existuje přibližně 20-30 onemocnění, u nichž je obezita jedním z příznaků. (zdroj: Výzkum DIABGENE & Laboratórium diabetu a porúch metabolizmu, Ústav experimentálnej endokrinológie SAV, Bratislava)

Co lze tedy dělat?

Pro začátek je dobré se smířit se svou genetickou podstatou. "Pokud máte sklony k obezitě, ale chcete se cítit dobře a sebevědomě, budete pro to muset něco udělat a hlídat se budete už napořád. Nejdůležitější je si uvědomit, že to neděláte jen pro svůj pěkný vzhled, ale hlavně pro zdraví.

Zapátrejte také ve své hlavě: neskrýváte v ní před okolím nějaké obavy, komplexy či psychické problémy, které po večerech zajídáte? Nevyrábíte si tak výčitky svědomí, které následně opět zaženete něčím dobrým? Dokážete relaxovat, duševně odpočívat? Nestyďte se navštívit psychologa a všechny své problémy pustit ven. Řešit pouze následek bez odstranění příčiny je v dlouhodobém horizontu nemožné!" upozorňuje Galová.

O zdravé stravě a dietách, od těch rozumných až po ty doslova ztřeštěné, bylo napsáno již mnoho. I zde platí, že v jednoduchosti je síla. Není třeba pracně počítat kalorie, dělit stravu a už vůbec ne polykat pilulky, díky kterým se zázračně ztratí chuť k jídlu a člověk zhubne. Hubnutí může být i zcela jednoduché a přitom efektivní.

Katarína Skybová, zakladatelka Institutu kompliment, dělí ve své Fresh dietě potraviny do tří kategorií: aktivátory (podporující hubnutí), stabilizátory (konzumace v omezeném množství) a inhibitory, jejichž konzumaci je třeba minimalizovat. Stačí tedy řídit se tímto seznamem, dodržovat několik jednoduchých pravidel a do programu dne zařadit pohyb. Fresh diet dbá na pestrost jídelníčku a zastoupení všech důležitých výživových složek.

Tři základní pravidla diety jsou:

 

  • Zvyšovat příjem potravin s podílem vody
  • Snižovat množství sacharidu v jídlech během dne
  • Jíst 3x 2 jídla denně

„Věřte, že nejtěžší je začít. Po čase si na zdravou stravu i pravidelný pohyb zvyknete a stanou se neodmyslitelnou součástí vašeho dne. Ideální je cvičit třikrát týdně půl hodiny až hodinu. Čím pravidelněji organismus zatěžujeme, tím lépe. Klidně začněte s pěti, deseti minutami denně a postupně přidávejte. Váš organismus vám bude vděčný a poznáte to sami, budete se cítit lépe jak na těle, tak i na duši," dodává Kristýna Galová.