Lidé, kteří se nenasnídají, nutí svůj organismus k tomu, aby pracoval bez paliva. Je logické, že brzy bojují s únavou a ospalostí. Kolem jedenácté se navíc dostaví silný pocit hladu a u někoho i lehčí deprese.

"Lajdáci si pak vynahrazují nedostatek jídla větší porcí oběda, případně i dalších jídel," vysvětluje profesor David Benton z Britského sdružení pro pokrok vědy. "Ale také různými svačinkami a mlsky." Podle něj toho pak v nárazech a záchvatech hladu snědí víc, než kdyby jedli častěji, ve stejnou dobu a menší porce.

Alarmující třetina ranních lajdáků

Snídaně je důležitá také proto, že jako první jídlo dne pomáhá stabilizovat hladinu krevního cukru. Díky ní eliminujete různě intenzívní pocit hladu, který pokles této hladiny obvykle vyvolá, a získáte energii. Že jsou zanedbávané snídaně častým problémem, o tom svědčí čísla.

Podle Pavla Suchánka, dietologa z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze, 14 procent lidí v ČR nesnídá vůbec, 21 procent občas. Podobné jsou třeba i britské statistiky. V posledních 30 letech neustále klesal počet lidí, kteří snídají. A 30 procent lidí ve věku 18-30 lety snídani vynechává.

Zhubnou i bez diet

"Ženy, které si hlídají svou váhu, by neměly zapomínat, že si jejich organismus může dlouhé pauzy mezi jídly vykládat jako hladovění," říká Pavel Suchánek.

"Začne pak fungovat úsporněji. Ženy potom nehubnou, i když jedí méně. A naopak. Když si ráno připraví vhodnou snídaní a také další čtyři jídla budou jíst v menších dávkách a ve stejnou dobu, objeví podle odborníků osvědčený recept, jak rozumně a bez diet zhubnout na svou optimální váhu."

Snídaně ovlivňuje náladu

Kdo dobře snídá, má i dobrou náladu. Příčinou nejsou jen rychlé cukry jako palivo pro mozek nebo vitamíny skupiny B, ale také aminokyselina tryptofan, z které si organismus vyrábí serotonin, hormon dobré nálady. Na tryptofan jsou bohaté ovesné vločky, banán, rýže, sója, květák, cibule, brambory, špenát nebo kuřecí maso.

Obiloviny, třeba müsli s jogurtem, které nám vedle tryptofanu dodají i další prospěšné látky, jsou po ránu důležité proto, že spánek je pro nás nejdelší přestávka, pokud jde o příjem látek. Když ráno nesníme dostatek potravy s tryptofanem, dostaví se do pěti hodin emocionální únava až deprese.

Ten, kdo vynechává snídani, je také náchylnější k chřipce nebo k nachlazení. Tvrdí to na základě svých výzkumů vědci z psychologického ústavu univerzity v Cardifu. Dalšími rizikovými faktory je podle nich kouření, přílišné pití alkoholu a nepříjemná životní událost.

Děti se hůř soustředí

Na tom, že vaše dítě bývá najednou více neposedné, zlobivé nebo dostane horší známky, se může podílet fakt, že se nenasnídá a nemá s sebou ani svačinu. To není výmluva, to jsou seriózní výzkumy.

Dospělý člověk vypotí za noc kolem půl litru tekutin a dítě množství úměrné své hmotnosti. Když však u snídaně nevypije dost tekutin, vedle čaje třeba sklenici kvalitní balené vody, snadněji se unaví, hůř se soustředí a víc zlobí. Také ho může bolet hlava nebo se snáz nakazí některou z infekcí horních cest dýchacích.

Ale i nedostatek vhodného jídla u něj vyvolává poruchy pozornosti, únavu a potřebu úniku. Dítě pak snadno může mít problémy ne proto, že se špatně připravilo, ale proto, že jeho organismus nemá dost paliva.