„Poškrábání svědícího kotníku bylo ve srovnání s poškrábáním svědícího předloktí a zad nejpříjemnější,“ tvrdí jeden z autorů výzkumu profesor Francis McGlone z Univerzity Johna Moorea v Liverpoolu.

Profesor McGlone se zabývá neurologií bolesti a chronickým svěděním, které prý může dokonale zničit život. Při chronické svědivosti jsou pak běžné i případy, kdy si postižený rozedere kůži do krve.

Kůže obsahuje nejen senzory pro vnímání bolesti, ale také hustou síť senzorů pro vnímání svědění. Výzkumy z poslední doby se věnují právě tomuto systému čidel a jejich propojení s mozkem tak, aby mohli lékaři případně vypínat vnímání svědění u pacientů s chronickými potížemi.

„Sex je příjemný, aby nás vedl k rozmnožování. Konzumace jídla je příjemná, aby nás donutila jíst. Škrábání svědivého místa je pravděpodobně příjemné, protože mnohem raději něco děláme, když je to zábavné, takže příjemnost škrábání zajistí, že budeme pátrat po zdroji svědění – třeba parazitovi. Kotník je přitom nejpříjemnější pro škrábání, protože když jsme měli holé nohy, tak byly vystaveny nejvíce parazitům v trávě,“ vysvětluje profesor McGlone.