V zimě mívá nejvíce vitamínu C kysané zelí. Díky zkvašení v něm obsah céčka klesá neporovnatelně pomaleji než v ostatních druzích zeleniny a ovoce dovezených ze zahraničí nebo z místních skladů. Pokud do něj přidáte česnek a cibuli, získáte skvělou vitamínovou bombu, která má i výborné antivirové a antibakteriální účinky.

V době chřipkových epidemií mohou maminky kombinovat účinky ovoce a zeleniny s multivitamíny. Stále málo známým prostředkem jsou přípravky s nukleotidy. Zkušenosti řady mateřských školek ukazují, že snižují nemocnost až o třetinu. U dětí, které přesto onemocní, má nemoc lehčí a rychlejší průběh. Nukleotidy jsou k mání v lékárnách a patří k levným prostředkům.

Nedoceněné otužování

Otužování je stále nedoceněné. Nechápeme jím jen sprchování chladnou nebo ledovou vodou po ránu.

Dítě však otužuje i to, že spí při otevřeném okně a v zimních mrazech se zavřeným topením. Že rodiče doma nepřetápějí (18-20 °C), dítě nechodí po pokojích nabalené a tak dál.

Stimulace imunity

Většina maminek ví díky reklamě, že jogurty a zakysané mléčné výrobky posilují imunitu. To, že psychická pohoda dítěte bývá pro jeho imunitu podobně důležitá, se z reklamy asi nedozvědí. Musejí to vycítit nebo vypozorovat samy.

V lékárnách nabízejí proti chřipce echinaceu a řadu dalších přírodních prostředků, které stimulují imunitu. Reakce na ně jsou různě silné. Proto bývá nutné je vyzkoušet.