Metličky jsou nafialovělé nepřehlédnutelné žilky zobrazující se nejčastěji na obličeji,  stehnech nebo lýtkách. Mají podobu provazců, uzlů či drobných pavučin, které vystupují na povrch.

Přestože se jedná o povrchový problém žil, mohou metličky provázet i nepříjemnosti jako pocit tíhy nohou, napětí či bolest v končetinách apod.

Z velké části může za tento problém genetická dispozice, ale také nadváha, nedostatek pohybu, sedavý způsob života, dlouhodobé stání, hormonální nerovnováha - zejména v těhotenství, ale i užívání hormonální antikoncepce.

Varixy

Mikrovarixy

FOTO: fotobanka Profimedia

Podle primáře MUDr. Oty Schütze z pražské Žilní kliniky by dívky s genetickými dispozicemi neměly brát kombinovanou hormonální antikoncepci s estrogeny, která rozvoj metliček podporuje.

Metličkám neprospívá ani přílišné vystavování se slunečním paprskům. Škodlivé UV záření totiž poškozuje kolagen, který tvoří stěnu drobných cévek. Ta se pak ztenčuje a usnadňuje rozšíření cévního průsvitu. A tím jsou cévky nápadnější.

Jak se metliček nejsnáze zbavit? 

Existuje několik způsobů, jak se nepěkných metliček zbavit. "Každý způsob se hodí pro jiný druh mikrovarixů a je na rozhodnutí lékaře, který zvolí," upozorňuje MUDr. Ota Schütze a dodává: "Přestože se jedná z velké části o kosmetický problém, předpokladem nejlepšího léčebného postupu je důkladné vyšetření cévního systému - nejprve klinicky a následně barevným duplexním ultrazvukem. Vždy je lepší odhalit pravou příčinu problému."

Nejčastěji se pak metličky odstraňují pomocí tzv. sklerotizace a laserem.

Sklerotizace - metoda, při které se do metliček vstříkne roztok. Tento roztok podráždí a slepí vnitřní stranu cévy. Potom se na místo na 1 až 2 týdny aplikuje trvalý tlakový obvaz, aby se zamezilo opětovnému průtoku krve. Sklerotizaci je nejvhodnější podstupovat v podzimních a zimních měsících.

Ošetření pomocí barvivových laserů - laserové paprsky se dokážou dostat až do cévy aniž by porušily kůži, tam následně odbourají hemoglobin a tím natrvalo naruší celou cévu, která se tak uzavře.

Podívejte se na přiložené video, jak se obě tyto metody provádí a co je pro prevenci metliček nejlepší.