Pokud ji budeme navštěvovat často, postupně se otužíme a naše kondice se bude zlepšovat. Do sauny může chodit každý zdravý člověk. V případě, že trpíme nějakou chronickou chorobou, poradíme se nejdříve s ošetřujícím lékařem.

"Chceme-li si saunování opravdu užít, měli bychom dodržovat určité zásady. Náš organismus by měl být před saunováním v pohodě. Počítat je třeba s tím, že procedura potrvá asi 90 minut. Nevstupujeme do ní ani hladoví, ani s plným žaludkem. Nejdříve se osprchujeme a pečlivě osušíme, abychom nezvyšovali vlhkost v prohřívárně," uvádí Tomáš Mirovský z Akademie tělesné výchovy a sportu Palestra.

Optimální teplota

Pro regenerační účely se doporučuje teplota vzduchu v potírně mezi 80 a 100 °C při relativní vlhkosti 5 %. Pokud budeme chtít teplotu zkontrolovat, pak ji měříme nejméně jeden metr od tepelného zdroje ve výšce zhruba 150 cm nad zemí a nejméně 20 cm od stěny. Nejvyšší teplota je u stropu, kde by neměla přesáhnout 110 °C a nejnižší na podlaze - okolo 40 °C. Vyšší teplota je pro regeneraci nevhodná.

Doba pobytu je různá

Doba, po kterou v sauně setrváme, je různá. Je to individuální záležitost a každý člověk si musí vyzkoušet, co je pro něj nejvhodnější a nejpříjemnější. "Různá je především doba pobytu v potírně. Většinou se hovoří o délce okolo deseti minut, ale někomu vyhovuje doba kratší. Je ale třeba zdůraznit, že při saunování dětí dochází k přehřátí velmi rychle, a tedy i délka pobytu v potírně musí být úměrně kratší. Moment, kdy z potírny máme odejít, poznáme snadno. Začneme se silně potit," dodává Tomáš Mirovský.

Na řadě je ochlazení

Po přehřátí má následovat rychlé zchlazení. I jeho rychlost je zcela individuální. Nejpomalejší účinek má studený vzduch, o něco rychleji působí studená sprcha, nejrychleji působí skok do bazénku se studenou vodou o teplotě 8-12 °C.

Pro správnou regeneraci se doporučuje, co nejrychlejší zchlazení těla, tedy skok do bazénku. Není to nepříjemné, protože většinou dochází k paradoxnímu pocitu tepla. Tento pocit je vyvolán velmi intenzivním podrážděním ohromného počtu kožních termoreceptorů.

V bazénku zůstaneme tak dlouho, dokud máme příjemný pocit. Po chvíli ale začne každý člověk pociťovat chlad. Někdy je to dokonce mrazení až bodání a to je ten nejvhodnější okamžik pro ukončení procedury.

Prohřátí a zchlazení se opakuje dvakrát až třikrát. Větší počet se v regeneraci nedoporučuje. Účinek tepla v potírně můžeme ještě zesílit kartáčováním těla. Někdy se používá tzv. parního nárazu, který vyvoláme nalitím asi 100 až 200 mililitrů vody na rozpálený povrch kamen. Tím dojde k prudkému vzestupu vlhkosti a velmi rychle stoupne pocit tepla.

Doma je výhodnější infrasauna

V prohřívací kabině infrasauny jsou umístěny speciální zářiče. Kabina bývá většinou prostorově menší než sauna finská. Vyznačuje se nízkou spotřebou elektrické energie a rychlým vyhřátím, které trvá pouze pět až deset minut. Teplota se zde pohybuje od 40 do 60 °C. Pocení je intenzivnější, neboť infračervené záření proniká hluboko do tkání. Z toho důvodu není třeba opakovat prohřátí a zchlazení jako v sauně finské.

Infrasauna je vhodná především pro sportovce. Pomáhá však také při chřipce a nachlazení, celulitidě, odbourávání kalorií, a tedy snižování tělesné hmotnosti, revmatických potížích a řadě dalších zdravotních problémů.

Proceduru saunování je dobré zakončit alespoň 30minutovým pobytem v odpočívárně. Také masáž po sauně je velmi příjemná. U veřejných saun se z hygienických důvodů požaduje sprchování před i po každém vstupu do prohřívárny.