Spolupracovaly na něm Oxfordská univerzita, Světová zdravotnická organizace, Institute for Advanced Futures, neziskové organizace a dánská farmaceutická společnost.

Pilulky nic nevyřeší

Pokud se udrží současný trend, bude na světě do pětadvaceti let 300 miliónů diabetiků. Přestože je více ohroženo obyvatelstvo rozvinutých zemí, nevyhýbá se tato nemoc ani rozvojovým státům.

"Bylo by naivní se domnívat, že nějaká zázračná pilulka v budoucnosti vyřeší problém diabetu," řekl na semináři Lars Rebien Sorensen, prezident společnosti Novo Nordisk.

Stejný názor měl profesor David Matthews z Oxfordské univerzity, který zdůraznil, že úspěch plánu na snížení výskytu diabetu bude velmi záležet na tom, kolik lidí bude ochotno změnit svůj dosavadní způsob života.

Nedostatečné kampaně

Profesor Matthews se také zabýval problémem kampaní. Zatímco například proti šíření viru HIV či tabakismu je řešení jednoduché - doporučí se bezpečný sex nebo skoncování s kouřením - riziko vzniku diabetu lze jen obtížně vyřešit jednoduchou akcí nebo heslem. Přestože důsledky tohoto onemocnění jsou obrovské, jsou společností zatím velmi podceňovány.