"Ve společnosti je takové téma tabu a mnozí se bojí o něm mluvit snad s představou, že už nechceme dál pacienta léčit. Ale to je nesmysl. Po dohodě s pacientem, když už nepomáhají onkologické léky, by měla následovat léčba zmírňující bolesti, která mu od bolesti uleví a pomůže důstojně prožít poslední dny života třeba v rodinném kruhu," řekl Vorlíček.

Dodal, že marná léčba znamená zbytečně vynaložené peníze, které by se mohly vydat na pacienta, který má ještě naději na záchranu života.

Profesor Vorlíček i předseda vědecké rady profesor Jan Dvořáček se domnívají, že je třeba vyvolat o tom veřejnou debatu. Jen tak se vědomí lidí i pacientů může s tímto problémem seznámit.

Čas je rozhodující

Profesor Dvořáček uvedl, že při léčby rakoviny stále mnozí lidé chodí pozdě, skrývají své problémy a bojí se lékařů.

"Je to k jejich škodě, protože medicína už dnes má možnosti, jak jim účinně pomoci, když ale přijdou včas. Čas zde hraje rozhodující roli," řekl profesor Dvořáček.

Oba profesoři sdělili, že národní onkologický program má právě i ve formě preventivních programů vyhledávat lidi ohrožené zhoubnými nádory a včasnou léčbou jim tak zachránit život.