Antikoncepce pomáhá při nepravidelné a bolestivé menstruaci a omezuje i nadbytečné krvácení. "Zároveň zasáhne velmi pozitivně do situací, kdy žena trpí syndromem takzvané hyperandrogenemie, která ve svých důsledcích může vést až k postižení vaječníků a budoucím problémům s plodností," upřesnila Dana Seidlová-Wuttke z ženské kliniky univerzity v Göttingenu.

Zmíněný syndrom je způsoben tvorbou nadbytečného mužského hormonu androgenu. Ženy se proto často trápí akné, mastnou pletí a padají jim vlasy. U některých se může na netypických místech objevovat nežádoucí ochlupení.

"V těchto případech je možné sáhnout po speciálních typech hormonální antikoncepce s antiandrogenním účinkem, která kosmetický problém vyřeší a zabrání zdravotnímu postižení," uvedla lékařka.

Pacientky konzultují tyto problémy s kožními lékaři, měly by je však řešit především s gynekologem, který doporučí jinou antikoncepci s hormonem blokujícím tvorbu testosteronu. "Zvýšená tvorba testosteronu může být znakem nádoru vaječníků, který může být i zhoubný, proto jsou vyšetření a léčba tak důležité," dodala lékařka.

V Česku mají ženy k dispozici 27 antikoncepčních přípravků, polovinu nových uživatelek antikoncepce tvoří dívky do 20 let.