Vít řekl, že zvažuje přeočkování dospívajících. Než rozhodne, udělá imunologické šetření. Plánuje ho na příští rok. Odborníci zjistí, zda imunita očkování proti příušnicím u dospívajících přetrvává, nebo bude nutno zařadit pro ně další posilovací dávku, která by prodloužila tvorbu specifických protilátek.

Příušnice se projevují zduřením slinných žláz, pod čelistní kostí se tvoří bolestivé otoky. Pacienti mají silné bolesti při žvýkání a pohybech hlavou. Postižena může být slinivka břišní, centrální nervový systém a varlata. V dospělosti mohou být u mužů příčinou neplodnosti.

Hlavní hygienik Michael Vít informuje o prvním výskytu prasečí chřipky v Česku.

 

Hlavní hygienik Michael Vít.

FOTO: Krumphanzl Michal, ČTK

"Epidemii na severu Čech jsme zlomili, přesto bychom chtěli příští rok udělat imunologické přehledy, abychom zjistili, jestli nemusíme někde dát posilovací dávku, abychom ochránili skupinu čtrnáctiletých a starších," řekl Vít.

V současné době se podle něj vede odborná diskuse, které infekce, proti kterým se očkuje, budou do přehledu vedle příušnic zařazeny. Celý projekt je na samém počátku přípravy, a proto by bylo podle Víta předčasné publikovat konkrétní data.