Jednoduchý test, který se ve většině zemí západní Evropy již používá, odhalí přítomnost chlamydií v pohlavních cestách ženy již za dvacet pět minut. Zatímco současné testy stojí v přepočtu okolo dvou set korun, nový test vyjde v přepočtu sotva na dvacet korun. Výhoda tohoto testu je také v tom, že vyžaduje pouze moč nebo vaginální tampón, zatímco předchozí testy potřebovaly stěry přímo z vagíny.

Využití hlavně pro chudé oblasti

"Podstatné je, že nový test je rychlý a levný. Výhodný je zejména pro lidi z chudých oblastí nebo zemi, kde musí jít několik hodin nebo dní, aby se dostali do nemocnice. Pak se asi jen stěží ochotně za další týden vrátí pro výsledky testů a podstoupí cestu znova," vysvětlila významnost testu doktorka Leeová z Cambridgeské univerzity.  

Chlamydiím se daří

S uvolněnou morálkou a častější promiskuitou, při níž se sexuální partneři spoléhají více na hormonální antikoncepci než na kondomy, se chlamydiím velmi daří a případů tohoto onemocnění přibývá. Například v Británii se počet případů onemocnění chlamydiemi v poslední době zdvojnásobil.

Chlamydie, ačkoli mohou být neléčené zdraví nebezpečné, se dají snadno zneškodnit pomocí antibiotik. V evropských zemích stojí léčba chlamydiového zánětu několik stovek miliónů eur ročně.