Mezi nejčastější zlozvyky patří např. kousání nehtů, dloubání v nose, křupání kloubů, mlaskání, srkání, kousání vnitřní strany tváří či cucání vlasů. Příčiny vzniku zlozvyků i jejich podoby jsou značně rozmanité. V každém případě většina z nich pochází z vnitřního napětí a zbavit se jich není vůbec jednoduché. Je totiž nutné nejprve odhalit příčinu vnitřního neklidu.

Samozřejmě existují i zlozvyky, které vznikají z rozmaru nebo z lenosti. Těch se lze nejsnáze zbavit tím, že si je člověk začne sám uvědomovat. Je k tomu však zapotřebí neustálá sebekontrola.

Okousané nehty trápí nejvíce

Odborně se okusování nehtů nazývá onychofagie. Nejčastěji si okusují nehty školáci a dospívající, ale nejsou výjimkou ani dospělí.

Kousání nehtů je nejčastěji reakcí na negativní emoce, jako jsou stres, vztek, nervozita, strach apod. Zároveň to může způsobovat i nedostatek určitých živin v organismu jako vitaminy A a D, vápník, křemík, železo či bílkoviny.

Okousané nehty nejsou žádnou ozdobou a lidé se za ně většinou stydí a prsty schovávají. Může to mít tedy vliv i na jejich sebevědomí, společenský život, ale také na úspěch při hledání zaměstnání.

Navíc to může způsobit i zdravotní problémy, neboť okousané nehty jsou náchylné k infekci bakteriemi, plísněmi, viry. Rozvinutá infekce samozřejmě nemusí zůstat omezená pouze na oblast nehtu, ale může se šířit krevní cestou do celého organismu.

„Nehet je poškozen a náchylný i k plísním. Takové případy pak u nás léčíme a léčba je dlouhá,“ říká profesor Petr Arenberger, přednosta dermatovenerologické kliniky pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Kousání poškozuje také zuby a může vést k poranění dásní.

Video

Jak se zbavit okusování nehtů
Zdroj: Stream.cz

 

Bruxismus může vést až k závažnému onemocnění

Bruxismem, neboli skřípáním a cvakáním zubů, trpí všechny věkové kategorie populace, malými dětmi počínaje. Podle postižených je pro ně nejhorší skřípání během spánku. Někdy je jejich vlastní skřípání vzbudí, ale i když o něm v noci nevědí, poznají to podle úporné bolesti čelistí a křečí v nich. Dále se mohou objevit bolesti hlavy nebo zvýšená citlivost na kyselé a horké.

Video

Bruxismus - skřípání zubů
Zdroj: Stream.cz

 

Dloubání v nose je nejvíce odpuzující pro okolí

Přestože v latinské Americe je mezi běžnou populací dloubání v nose vnímáno jako přijatelné, většina ostatních národů to považuje za nejodpornější zlozvyk vůbec. Přestože obsah nosu není zdraví škodlivý, tento zlozvyk je prostě společensky absolutně nepřijatelný.

K odnaučení pomůže jednak uvědomění si problému a tedy neustálé upozorňování, jako u ostatních zlozvyků a pak také příjemné mikroklima v domácnosti. Doma by neměl být příliš suchý vzduch a je tedy dobré vzduch co možná nejvíce zvlhčovat.

Žebříček nejhorších zlozvyků podle Evropanů
1. Okusování nehtů
2. Mlaskání při jídle
3. Dloubání v nose
4. Říhání
5. Plynatost
6. Křupání kloubů
7. Sahání si do rozkroku
8. Olizování příborového nože
9. Skřípání zuby
10. Skákání do řeči

Více zajímavostí o zlozvycích, včetně toho jaké zlozvyky trápí známé osobnosti, se dozvíte v přiloženém úvodním videu.