Loni stát očkoval 450 tisíc obyvatel starších 65 let, zejména těch, kteří mají diabetes, kardiovaskulární chorobu, nemocné ledviny a další nemoci. Mimoto se zájemci mohli dát očkovat zhruba za 250 korun z vlastní kapsy.

"Světová zdravotnická organizace doporučuje, abychom do roku 2005 proočkovali padesát procent populace nad 65 let a do roku 2010 až 75 procent. Je to reálné," soudí hlavní hygienik republiky Michael Vít.

Očkování by měly hradit pojišťovny

Očkování, které zajistil stát a hradil ze svých prostředků, stálo 66 miliónů korun. Od roku 2004 by ale toto očkování  mělo být plošné u všech lidí nad 65 let a mělo by být hrazeno ze zdravotního pojištění. Chřipková vakcína se připravuje z virů pomnožených na slepičích vejcích. Viry jsou pak usmrceny a jejich nepotřebné součásti odstraněny.

Chrání až devět měsíců

Očkováním se tvoří v těle za 10 až 20 dní protilátky, které chrání organismus před nákazou. Pokud se člověk dostane do kontaktu s nákazou buď před nebo po očkování, může se u něj objevit chřipka dřív, než nastoupí ochranný účinek vakcíny.

Ta by měla chránit člověka zhruba šest až devět měsíců. Vakcína nechrání na léta, ale očkování je nutné každý rok opakovat. Výjimečně se také může stát, že po injekci místo zčervená, oteče a bolí. Většinou ale pacienti vakcínu snášejí dobře.