Tím spíš se zdá nepochopitelné, že zhruba 50 % mužů trvá rok, než zajdou k lékaři. Podle výzkumu agentury STEM/MARK téměř 20 % z nich otálí dokonce tři roky. Největší zádrhel této choroby, které se odborně říká erektilní dysfunkce (ED), však spočívá v tom, že není problémem samotného muže. Stejně dramaticky dokáže zasáhnout i jeho partnerku. Spousta mužů si vůbec neuvědomuje, do jak svízelné situace ji zaženou tím, že se začnou vyhýbat intimnímu životu.

Má milenku!

Většinu normálních žen začnou totiž sžírat pochybnosti nebo se zbytečně trápí:

 • už se mu nelíbím;
 • má milenku;
 • dostal rakovinu nebo nějakou jinou chorobu, která ohrožuje jeho život.

Jsou nešťastné a často i zoufalé, protože si s mužem, který odmítá jakoukoliv debatu na choulostivé téma, nevědí rady. Grilují se na pomyslném plameni svých představ. A nejednou hledají chybu i v sobě.

Ať si postižení muži zkusí představit, že by prožili půl roku, rok, nebo dokonce tři roky v podobně trýznivých domněnkách a v intenzívním strachu. Úplně zbytečně, jen kvůli do nebe volající hlouposti partnera. Nejparadoxnější na tom je, že naprostá většina žen reaguje na problémy partnera s erekcí citlivě, s pochopením a vstřícně. „K jeho zesměšňování, agresivitě nebo shovívavému soucitu se uchýlí jen skutečné minimum z nich,“ říká sexuolog MUDr. Zlatko Pastor.

Při intimních chvilkách by si zamilovaní mohli dopřát nějaké to skryté pokušení.

První myšlenky partnerky padnou na možnou milenku.

FOTO: fotobanka Profimedia

Ale i v tomto případě je nejefektivnější odpovědí okamžitá léčba. Má opravdu pozoruhodně vysoké procento úspěšnosti. Erekce se v drtivé většině případů velmi rychle obnoví. Navíc se muž celkem snadno dozvěděl, jak se k němu partnerka bude s velkou pravděpodobností chovat v dalších životních krizích. A může z toho vyvodit důsledky.

Jako signál vážných chorob

Většina partnerek se snaží přesvědčit svůj protějšek, aby se léčil. Mnohé z nich jsou nakonec úspěšné a dotlačí ho k doktorovi. Podaří se jim muže přesvědčit, že nejde pouze o emoce nebo o vztah. Velmi často jde o zdraví, a někdy dokonce i o život.

Poruchy erekce bývají nejednou předzvěstí vážnější chorob. Obvykle kardiovaskulárních. Třeba infarkt signalizují v průměru s tříletým předstihem. To je dané rozdílem mezi průměrem tepen v srdci a průsvitem cév v penisu. Ty jsou zhruba dvakrát až třikrát užší. Ale nemusí jít jen o postižení tepen a žil.

Erektilní dysfunkce může být příznakem:

 • nezhoubného bujení prostaty nebo zhoubného nádoru na tomto orgánu;
 • cukrovky, o které pacient neví nebo ji špatně léčí;
 • problémů s krevním tlakem;
 • potíží vyvolaných nedostatečnou hladinou mužských hormonů;
 • autoimunní nemoci;
 • poškození nervů v důsledku úrazu nebo různých chorob (diabetu, roztroušené sklerózy atd.).

U naprosté většiny zmíněných chorob je nesmírně důležité, aby je lékař včas zachytil. S tím totiž rostou šance pacienta na jejich vyléčení nebo úspěšné zvládnutí.

Stačí tři hodiny pohybu týdně, nejlépe běhu nebo plavání, a problémy se ztopořením klesnou o 30 procent.

FOTO: fotobanka Profimedia

Někdy to zaviní léky

Majitel reklamní agentury měl štěstí, že jeho žena pracovala v lékárně. Když se u něj objevily opakované potíže s erekcí, napadlo manželku, jestli je nemohly vyvolat léky na vysoký tlak, které začal užívat spolu s prášky na vysoký cholesterol.

Odhadla to správně. Jakmile lékař vyměnil pilulky za jiné, stejně účinné, mužovy potíže s erekcí zmizely.

ED mohou vyvolat také tabletky určené na léčbu:

 • depresí a úzkostí;
 • alergií, například antihistaminika;
 • plísní, tedy antimykotika;
 • zhoubných nádorů, tady to bývá časté u chemoterapeutik;
 • ale třeba také na žaludeční vředy a žlučníkové nebo ledvinové koliky.

Proto by postižený muž měl při návštěvě ordinace probrat s lékařem i to, jaké léky užívá.

Zázrak hydrodynamiky

MUDr. Radim Uzel občas o erekci žertuje jako o malém zázraku hydrodynamiky. Když prý pochopíme všechny faktory, které ji zajišťují, zdá se někdy až s podivem, že vůbec k nějakému ztopoření dojde.

MUDr. Tomáš Fait, Ph. D., ze Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu vysvětluje: „V topořivých tělesech penisu, přesněji řečeno v jejich cévách, najdeme nervová zakončení. Při sexuálním vzrušení spouštějí reakci, při které se z L-argininu vytváří v krvi oxid dusnatý. Tato látka roztahuje cévy zdravého penisu.

Účinků oxidu dusnatého využívají také tři nejúčinnější léky určené na léčbu erektilní dysfunkce – Cialis, Viagra a Levitra. Blokují totiž jeho odbourávání. Jakmile stoupne množství oxidu v krvi, zlepšuje se průtok ve zmíněných cévách, a tedy i schopnost dosáhnout erekce.“

Tomáš Fait zároveň upozorňuje, že další možnou cestou je dodat organismu polotovary nutné pro jeho tvorbu: L-arginin a L-citrulin. Ty obsahují, spolu s dalšími látkami, potravinové doplňky, které se dají koupit v lékárnách. „Nemají sice takové efekty jako zmíněné léky,“ říká doktor Fait. „Na druhou stranu nemají jejich vedlejší účinky.“

I jeden kousek ovoce navíc a méně nasycených kyselin může mít kladný vliv na naše zdraví.

Účinnějším afrodisiakem nežli chřest, nebo třeba ženšen je ale zdravá životospráva

FOTO: fotobanka Profimedia

Jeden z těchto doplňků, který se dobře prodává, vznikl původně jako veterinární doplněk stravy. Chovatelé ho s úspěchem přidávali do potravy chovným kancům, kterým pak odebírali sperma pro šlechtitelské účely.

Užívání kvalitních potravinových doplňků může mít smysl u přechodných potíží. „Jakmile se problémy začnou opakovat, měl by postižený muž navštívit co nejdřív lékaře,“ zdůrazňuje doktor Fait. „Kvůli svému zdraví i kvůli dobrému vztahu ke své partnerce.“