Počet nemocných přesahuje hodnoty typické pro ČR před rokem 2008, kdy u nás vypukla epidemie a žloutenkou A onemocnělo rekordních 1648 lidí.

Ochranu proti onemocnění žloutenkou poskytuje očkování, které je proti typu A a B, ale i proti oběma současně. Nesmí se však zapomínat na prevenci. A protože nejnáchylnější jsou děti, tak právě jim je nutné vysvětlovat, jak se vyvarovat chování, kvůli kterému se mohou žloutenkou typu A nakazit.

Malé dítě si totiž přece potřebuje všechno osahat, vyzkoušet a nezřídka také ochutnat. Starší děti zase jezdí na tábory, chodí do různých zájmových kroužků a tráví hodně času ve skupinách, kde se daří například planým neštovicím, chřipce či žloutence.

„Virová hepatitida A se může šířit velmi rychle a právě děti představují skupinu, která je vůči tomuto onemocnění více vnímavá a nakazí se častěji. Až u poloviny dětských pacientů se přitom nemusí objevit charakteristické zežloutnutí kůže a nemoc může být mylně zaměňována například s chřipkou nebo jinou virózou. Diagnostikovat hepatitidu A může jen lékař“, říká MUDr. Stanislava Šimková, primářka Infekčního oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou v Praze.

Vakcína dokáže jedince ochránit minimálně na 25 let.