Ve Španělsku totiž zjistili, že jedině olivový olej má pozitivní účinky a nepůsobí zvyšování krevního tlaku. Ale ani tento kvalitní olej však není zdraví prospěšný, používá-li se na smažení několikrát po sobě.

Vědci proto vzkazují, že se olej ve fritézách musí měnit po každém smažení, což je však značným plýtváním, nebo se tyto přístroje k úpravě pokrmů nemají používat vůbec.  

Dobrá pověst slunečnicového oleje zkrachovala

Vedoucí týmu, doktor Federico Soriguer, zkoumal několik druhů olejů a zjistil, že i kvalitní slunečnicový olej ve srovnání s olivovým na celé čáře prohrál. Konzumenti oleje ze semen slunečnice totiž měli několikanásobně častěji vyšší krevní tlak oproti osobám, které ve své kuchyni využívají olej olivový.

Hlasujte v anketě na konci článku:
Používáte fritovací hrnec?

Vliv středomořské kuchyně bohaté na mořské plody, zeleninu a olivový olej je na zdraví člověka prý neoddiskutovatelný a podle Soriguera by se tyto ingredience měly stát součástí jídelníčku každého, koho trápí vysoký tlak a choroby kardiovaskulárního systému.

I olivový olej ztrácí při přepalování kvalitu

V druhé části výzkumu se španělští experti zaměřili na vliv fritování na krevní tlak a zdraví srdce. Zjistili, že jedna dávka oleje, která je použita ke smažení více než jednou, je zdravotně značně závadná. Přitom je jedno, zda se používá slunečnicový nebo olivový olej.  

Podle Soriguera se totiž i olivový olej po několikanásobném použití, jak jsme u fritéz zvyklí, začne rozpadat a ztrácet blahodárné účinky. Naopak v něm začnou vznikat závadné sloučeniny.