"Kakao má posilující protistresové a antidepresivní účinky," říká lékařka Taťána Staňková z pražského Centra pro poruchy metabolismu a výživy. Uvádí také, že kakao obsažené v čokoládě snižuje tvorbu látek vyvolávajících stres.

Jenže mnoho lidí, zejména žen, i když má na čokoládu chuť, nevezme si ji, protože se bojí vysoké kalorické hodnoty. Kakaový prášek je však pro tělo velice potřebný, protože obsahuje polyfenoly, které působí jako významný antioxidant a snižují tvorbu krevních sraženin způsobujících aterosklerózu.

Podle odborných studií látky obsažené v kakaovém prášku také výrazně snižují hladinu tzv. špatného cholesterolu a chrání organismus před srdečně-cévními chorobami. Zvyšují také hladinu tzv. hormonu dobré nálady v mozku. Jinými slovy, kakao je pro nás velice vhodné.

Hodně kalorií, ale málo tuku

Kalorická hodnota čokolády je však velmi vysoká. Sto gramů má zhruba 2218 kJ. Na trh se nyní dostala novinka, tzv. chocohit, což jsou odtučněné kakaové cucavé tablety. Jedno balení (vzhledem připomíná balení léku), v němž je třicet tablet, má energetickou hodnotu pouze 216 kJ.

Doktorka Staňková soudí, že tento přípravek, který se prodává v lékárnách, může být vhodnou náhražkou čokolády, a to jak pro diabetiky, tak pro lidi zápasící s nadváhou.

Největším kladem je jen malé množství tuku a na druhé straně poměrně vysoké zastoupení bílkovin a vláknin. Navíc je přípravek obohacen i vitamínem C. Už dvě tablety uspokojí pocit sladkosti a člověk pak na čokoládu nemá chuť.