Sdružení Zdravotní klaun vysílá své veselé kejklíře do nemocnic a domovů pro seniory, kde svými legráckami odreagovávají děti, geriatrické pacienty i seniory od strachu, napětí a od úzkostí spojených s léčbou nebo z neznámého prostředí. Tak veselou formou pomáhají ke zlepšení jejich celkového psychického a zdravotního stavu. [celá zpráva]

Klauny pravidelně hostí už 56 nemocnic a jejich počet stále stoupá. Pacienty jen za poslední rok rozesmáli už 220krát.

Úsměv se dá najít třeba v kapse sestřičky

Seznam klauniády přinesly opět i oblíbené vyhledávání úsměvů. Sdružení podporuje společnost Seznam.cz, která věnuje na tuto aktivitu různé dárky. Hledá se všude - pod postýlkou, ve skříních, v kabelkách legračních sestřiček  nebo v kapsách zdravotních klaunů...

Video

Klauniáda Seznam v Motolské nemocnici v Praze

"Klauniády Seznam mají jeden společný motiv, a tím je hledání – úsměvu, dobré nálady, ztracené hračky anebo třeba počítačové myši, se kterou se dá brouzdat internetem," říká Rita Gabrielová ze Seznamu.cz.

Zkrátka nepřijdou ani dospělí pacienti. Ty klauni od října navštěvují s Košem plným humoru. Tak se totiž  jmenuje nový projekt sdružení pro nemocné dospěláky, do kterého se zapojuje i personál nemocnic. Cílem je pobavit a obdarovat vtipným dárkem zvlášť těžce onkologicky či psychicky nemocné dospělé. Z legračního koše si mohou pro rozveselení vytáhnout třeba lék Humorin nebo DVD s vtipným vyprávěním Vladimíra Menšíka.

Klauni učí děti, jak pomoci

Se zdravotními klauny se mohou potkat i zdravé děti, a to v rámci projektu Malý záchranář. Klauni teď totiž učí školáky, jak poskytnout první pomoc. Zdravotní klauni spolu se záchranářem učí děti například jak zavolat o pomoc nebo jak vypadá dýchání z úst do úst. Ani u toho samozřejmě nesmí chybět legrace. Děti si díky ní také mnohem více zapamatují.

O zdravotních klaunech se ví ale nejen na školách. Mluví se o nich dokonce i na univerzitě. Letos totiž začal na lékařské fakultě učit ředitel sdružení Gary Edwards. Budoucím lékařům vysvětluje, jak a proč do komunikace s pacientem zapojit i humor. Studenti si mohou sami vyzkoušet jednoduché triky, kouzla a neobvyklé způsoby komunikace, které jim pomohou navázat kontakt s dětským pacientem.