Operace však není zcela bez rizik a může při ní dojít k určitým komplikacím. Mnozí pacienti se navzdory zdravotnímu nebezpečí nenechávají od zákroku odradit.

"Jsem přesvědčený, že zemřít na operačním stole při operaci, kterou se snažím zlepšit svůj život, je daleko lepší, než žít s neuvěřitelnou nadváhou a nemoci si nic dopřát," míní Ken Powers, který vážil téměř 250 kilogramů a po laparoskopickém podvázání žaludku zhubnul během dvou let o polovinu.

Bandáž vrací obézní lidi do života

Američtí lékaři uvádějí, že počet operací spojených s nadváhou letos vzrostl čtyřnásobně oproti předešlým rokům. Mnozí pacienti se totiž domnívají, že když podvázání žaludku nepodstoupí, ohrožují svůj život daleko více. Zároveň se zlepšuje kvalita jednotlivých zákroků a riziko s nimi spojené tak pozvolna klesá.

"Jedná se o operaci, která lidem vrací možnost plnohodnotně žít," uvedl doktor Janey Pratt, který pracuje jako chirurg v Centru pro hubnutí Massachusettské všeobecné nemocnice v Bostonu, který ročně vykoná tři stovky operací žaludku.

Operace jako poslední záchrana

Chirurgové nicméně zdůrazňují, že podvázání žaludku by mělo být až poslední možností, jak úspěšně zhubnout. Rizikem operace je vytvoření krevních sraženin, infekcí v ráně a také prosakování žaludku.

"Snažíme se s pacienty probrat nejdříve speciální cvičení a diety a pokud všechno selže, teprve pak diskutujeme o chirurgickém zákroku, jímž zmenšíme velikost lidského žaludku a tak člověku znemožníme nadměrný přísun potravy," vysvětlil doktor Pratt.