Vědci na Caledonian Univesity v Glasgow zabývající se zvukovým inženýrstvím a psychologií zjišťují, jaké emoce hudba vyjadřuje a jak může ovlivňovat náladu. Výzkumníci se přitom snaží objevit, jak by muzikoterapie mohla pomáhat individuálním pacientům řešit problémy spojené například s depresivními onemocněními.

"Vliv hudby na člověka je mnohem větší, než se doposud předpokládalo. Není to jen o tom, že rychlá hudba zvedne náladu a pomalá naopak," vysvětlil doktor Don Knox, zvukový inženýr a vedoucí projektu. "Hudba vyjadřuje emoce prostřednictvím mnoha technických parametrů. Jsou to tóny, struktura, melodický rozsah, výška hlasu, ale také slova."

Léčivou nahrávku namixuje počítač

Knox samozřejmě připouští, že vliv hudby na psychiku ovlivňuje i řada subjektivních faktorů, jako například, kde dotyčný poprvé skladbu slyšel a zda to bylo při veselé či smutné události. "Náš projekt zkoumá, jak se všechny tyto faktory ovlivňují navzájem," tvrdí Knox.

Jeho tým už otestoval na dobrovolnících digitální audionahrávku, jež vyjadřovala postupně celou škálu emocí. Nyní tým vědců doufá, že se jim podaří sestavit matematický model, na základě něhož by počítač vybíral hudbu vyjadřující určité emoce. Tak by vlastně namixoval lék na míru pacientům.

"Některé obchody s hudbou už samy uvádějí u alb, zda jsou smutná či veselá. My se snažíme tento přístup podchytit a dodat mu vědecký základ,“ řekl Knox.

Tříletý projekt, financovaný Radou pro výzkum psychických jevů, má být dokončen koncem tohoto roku.

Desítka songů, které by lékaři mohli předepisovat (podle serveru Daily Telegraph)
Sexual Healing Marvin Gaye
Comfortably Numb Pink Floyd
Last Night a DJ Saved My LifeIndeep
Cold Turkey John Lennon
Healing Hands Elton John
Wonderful Life Black
More Than A Feeling Boston
Alright Supergrass
What a Wonderful World Louis Armstrong
I Will Survive Gloria Gaynor
Desítka písní, které by lékaři neměli předepisovat
Cigarettes and Alcohol Oasis
The Drugs Don't Work The Verve
Cardiac Arrest Madness
Heaven Knows I'm Miserable Now The Smiths
Why Does It Always Rain On Me? Travis
Insane in the Brain Cypress Hill
Manic Monday The Bangles
Leave Me Alone New Order
Everybody Hurts REM
Another One Bites the Dust Queen