Podle Dr. Paoly Sebastianové a Thomase Perlse z univerzity v americkém Bostonu "jde o objev, který se zatím nejvyšší přesností dovede předpovědět, zda se dotyčný dožije vysokého věku".

Bostonský tým geny 19 vzorců, které se 77 procentní přesností vypovídají o tom, kdo dosáhne dlouhověkosti, odhalil po několikaletém výzkumu. Experti při něm sledovali 1 000 osob, které se dožily stovky a víc, a jejich genetickou výbavu srovnávali s 1 200 mladšími.

dítě, jídlo

Ilustrační foto

FOTO: fotobanka Profimedia

Ke svému překvapení zjistili, že nejstarší lidé mají stejné geny související s různými chorobami jako všichni ostatní. Podle všeho ale jejich vliv na organismus ruší geny dlouhověkosti.

"Kdekdo se zeptá:´Kdo by se chtěl dožít stovky, když se stářím přichází nemoci jako Alzheimer?´ Ve skutečnosti ale po vysokém věku touží většina lidí," tvrdí Perls. Lékaři ovšem upozorňují, že vlastnictví takových genů ještě neznamená, že se jejich držitel nemusí starat o své zdraví.

"Naši respondenti, kteří se dožili stovky, zároveň dodržovali pravidla zdravého životního stylu - cvičili, vyhýbali se alkoholu, nekouřili a díky víře a dobrým vztahům v rodině zvládali i stres," dodává Sebastianová.