"Zatímco až do nedávné doby byl nejčastějším zhoubným nádorem postihujícím mladé ženy ve věku mezi dvaceti a třiceti lety karcinom děložního čípku, nyní se dostal do vedení právě vysoce agresivní zhoubný melanom," upozorňují na výsledky britského statistického úřadu odborníci ze serveru www.lecba-rakoviny.cz.

Podle nich za tento trend nemůže ani tak sluníčko, jako právě velmi nezdravá a nebezpečná solária. Ženy se v nich totiž opalují, aniž by použily ochranné prostředky, jako jsou speciální krémy s UV faktory určené pro opalování v soláriích.

Za nižší výskyt rakoviny děložního čípku může zřejmě i velmi účinné očkování.

 I mladí lidé mohou onemocnět rakovinou

Mladí lidé se stále domnívají, že se jich onemocnění rakovinou kůže netýká. Podceňují veškerou prevenci, včetně omezení vstupu do solárií. Podle lékařů přitom v některých soláriích lidé mohou získat až desetkrát vyšší dávku UV záření než při pobytu na přímém poledním slunci.

"Nebezpečí nádorů v nízkém věku tkví mimo jiné i v tom, že u mladého člověka nikdo rakovinu nepředpokládá, a proto se často podcení i nejrůznější varovné příznaky. Onemocnění se tak zachytí až v pokročilém stadiu, kdy jsou šance na vyléčení menší," dodávají odborníci.

Na základě současných trendů britští vědci odhadují, že melanom se stane kolem roku 2024 čtvrtým nejčastějším druhem rakoviny u mužů i žen ve všech věkových kategoriích a počet případů zhoubného melanomu vzroste o více než 70 %.

Video

Jak se projevuje tanorexie - závislost na soláriích