Jste obecně proti porodům doma?

Přijde mi, že to je krok zpátky. Nechci říct, že to je úplně hazard. Když budete rodit bez pomoci, tak deset procent z takových porodů (to je dané) bude s komplikacemi. Zbylých devadesát procent žen vám bude říkat, jak to je super, jak si to užily, protože byly ve své koupelně a třeba se při tom dívaly na televizi. Ale moc nechápu co je k tomu vede.

Porody doma ale většinou vedou porodní asistentky.

I když porodní asistentky tvrdí, jak jsou skvělé a vyškolené, tak nemají vzdělávací systém, který by je kontroloval. Nemají tu zodpovědnost. Pokud totiž nastane komplikace, porodní asistentka matku přiveze do nemocnice. A ať je fáze té komplikace jakákoli, ve chvíli, kdy je žena ve vrátnici, přebírá za ní odpovědnost nemocnice.

Stává se vám to?

Stává. A pak nastávají situace, kdy například rodička nebude žalovat porodní asistentku, protože měla komplikace při porodu, nebo protože její dítě zemřelo. Může zemřít i matka. Žalovaná bude nemocnice.

Od počátku je to bohužel postavené konfrontačně. Někdy v padesátých letech se odstrčily porodní báby od porodů, hlavně na velkých klinikách a ze zákona byl za výsledek porodu odpovědný doktor. Já rozumím tomu, že se porodním asistentkám v nemocnicích nelíbí ty klasické práce zdravotních sester, když jsou mezi nimi i vysokoškolačky. Na západě mají jinou zodpovědnost, jiné postavení a jiné kompetence. I v nemocnici.

Proč tedy riskují porod doma, když dopředu nemohou stoprocentně zaručit, že bude bez komplikací?

Já bych i chápal, že některé ženy chtějí rodit doma. Kdyby to bylo zavedené například tak, že by porodní asistentka měla smlouvu s nemocnicí, například s Motolem, a když by nastala komplikace, tak by zavolala, přijela by sanitka a promptně rodičku odvezla do nemocnice, kde by čekal připravený tým. Ale my nevíme, kdo rodí doma, nevíme, kam, kdy a v jakém stavu matku asistentka přiveze. Navíc porodní asistentka je u porodu více méně s holýma rukama. A jen intuitivně předvídá, že porod běží dobře. V devadesáti procentech se to povede a bude porod bez komplikací. Ale jde o těch deset procent komplikací.

Podle mě se jedná o sobeckost těch žen, které pro svůj komfort někam do podvědomí zasunují rizika týkající se plodu. Porodní asistentka, která v ruce téměř nic nemá, v případě problémů neporodí císařským řezem ani nezastaví krvácení. Nepřijde mi, že to je optimální cesta.

Lékaři k porodům doma nejezdí?

Žádného takového neznám.

K císařskému řezu se přistupuje v případě problémů. Žádají ho u nás i ženy, které mohou rodit přirozeně?

Když je komplikace, tak se přistupuje k císaři. Jedná se ale o velkou operaci, takže se mohou vyskytnout všechny komplikace, které mohou provázet velké operace. Každý je svého štěstí strůjcem. Zatím se naštěstí v Česku moc neprojevilo, že by ženy chtěly rodit císařským řezem. Samozřejmě se najdou, ale je to asi tak stejně velká skupina jako těch, které chtějí rodit doma.

Jeden můj kolega s nadsázkou rozlišuje porodnictví na pravicové a levicové. Při pravicovém ženy chtějí rodit bezbolestně, s co největším počtem léků a císařským řezem. Ty druhé si to chtějí užít a úpí bez pomoci někde v obýváku. Obě skupiny jsou spokojeny. My se mezi tím tak nějak plácáme. Vývoj porodnictví půjde tak, jak řekne společnost, jako je to jinde ve světě. Například v Chile nikdo ze střední třídy nepůjde rodit normálně. Naopak půjde na soukromou kliniku a nechá si udělat císařský řez, protože by se shodil. V Číně je zase povolené jen jedno dítě. A když je to chlapeček, tak udělají všechno proto, aby to dobře dopadlo, a půjde na císařský řez. Když to bude holčička, tak je jim to úplně jedno.