Vyšetření přístrojem, jež trvá pouhých pět minut, zahrnuje kontrolu spodní části střeva a odstranění veškerých malých výrůstků, takzvaných polypů, které by se mohly stát rakovinotvornými, pokud by se neléčily.

Lékaři tvrdí, že většina rakovinných polypů se nachází u padesátiletých pacientů. Když se odstraní, sníží se šance na rozvoj rakoviny tlustého střeva až o 80 procent.

Až pět tisíc lidí by mohlo vyšetření ochránit před rozvinutím onemocnění, které je v Británii druhým nejsmrtelnějším druhem rakoviny.

Rakovina tlustého střeva zabíjí zbytečně, lidé podceňují prevenci
České republice patří první místo v mužích a deváté v ženách na světě v rakovině tlustého střeva a konečníku v přepočtu na 100 000 obyvatel. [celá zpráva]

Vědci z Imperial College London podrobili testování na 170 tisíc zdravých lidí, které sledovali celkem jedenáct let. Výsledky výzkumu byly publikovány v časopise Lancet.

 

Díky flexiskopu dokážeme zachránit tisíce životů.Wendy Atkinová

Profesorka Wendy Atkinová, vedoucí odborného týmu, veřejnosti oznámila pozitivní závěry studie: "Náš nový přístroj zvaný flexiskop dokáže rychleji a dokonce bezbolestně rozpoznat blížící se rakovinu tlustého střeva.

Polypy, které mohou být příčinou tohoto nádorového onemocnění, náš detekční přístroj odhalí dokonce o čtyři roky dříve, než to bylo možné u dosud známých přístrojů. Myslím, že díky flexiskopu zachráníme tisíce životů."

Kolonoskopie se nevylučuje

Lékaři samozřejmě nevylučují dosavadní známou praxi s použitím kolonoskopického vyšetření, o flexiskopu hovoří jako o šetrnějším přístroji, který může být použit u drobných polypů. Flexiskopy se nejprve začnou používat v nemocnicích Velké Británie, po příznivém ohlasu se budou dodávat i do dalších zdravotnických zařízení.

Zatím se neví, jaká bude cena jednoho vyšetření, každopádně odborníci se shodují v tom, že všechna preventivní opatření jsou levnější než následná léčba.