Přestože na pravidelné prohlídky zubního lékaře chodí každým rokem víc lidí, stav chrupu Čechů se stále nelepší. Podle stomatologů je chyba právě ve špatně prováděné domácí péči o chrup, která nedokáže zabránit vzniku zubního kazu.

„Je smutné, že již roky známe účinný lék na léčbu zubního kazu, a přesto se toto onemocnění vyskytuje stále častěji. Jediným účinným lékem je správné provádění dentální hygieny," uvedl MUDr. David Urie z České akademie dentální estetiky.

Důležitá je technika

Zuby se především mají vyčistit do čista. Lidé by rovněž neměli zapomínat dásně. Jak potvrdila dentální hygienistka Veronika Vokřálová, masáží dásni velmi prospějeme: "Zároveň se všechny nečistoty usazují u krčku. Proto bychom měli kartáček položit půl napůl dáseň-zuby, lehce jej tam složit, ne kolmo. Krouživými pohyby, při nichž můžeme trochu zatlačit, nečistoty stíráme a rozrušujeme povlak."

Nezapomínáme ani na zadní zuby a všechny plochy zubů. "Snažíme se čistit zuby i vzadu, kam se nelze dostat jednoduše, tam je třeba čistění natrénovat. Horní plochy zubů čistíme krouživými pohyby, nebo rovně," doplnila Vokřálová.

V případě čistění rovnátek používáme podobně důkladnou techniku, avšak věnujeme péči více času. Zároveň používáme celou škálu zubních pomůcek, jako jsou obyčejný nebo dvouřadý kartáček, dále jednosvazkový a mezizubní kartáček a dentální nit.