Některé rychlé HIV testy lze koupit i v ČR. Ne všechny jsou však u nás schválené k užívání. Můžete se na ně informovat na bezplatné telefonní lince České společnosti AIDS pomoc 800 800 980.

Žádný HIV test však není volně k prodeji a používat ho smějí jen lékaři nebo proškolení zdravotníci. Při zjišťování přítomnosti viru HIV v lidském organismu může totiž dojít k falešně pozitivnímu nebo negativnímu výsledku. Odborník či lékař tyto důvody zná, a na rozdíl od laika je umí vyhodnotit.

Výsledek za 60 vteřin

Vyzkoušel jsem si nejrozšířenější ze schválených testů. Dělá se z kapičky krve z prstu. Lékař ji nabere plastovou trubičkou, rozpustí v jednom z roztoků a v malé misce smíchá s dalšími roztoky, které se různě zbarví.

Když se během 60 vteřin rozjasní, objeví se na dně misky jeden namodralý puntík a vše je v pořádku, jde o negativní výsledek. Když se tam objeví puntíky dva, pak jde s velkou pravděpodobností o pozitivní výsledek, který je nutné ověřit jiným laboratorním testem, aby se potvrdil. Stejně jako při klasickém postupu.

Závod s časem

Spolehlivost rychlého testu na HIV můžeme srovnat s tím běžným: více než 99,9 %. Stejně jako většina ostatních neprokazuje přítomnost viru přímo, ale nepřímo, prostřednictvím protilátek. Aby se jejich hladina dala vůbec zjistit, musí se jich vytvořit určité množství. Na to je potřeba, aby od infikování uběhly minimálně 4 týdny, vhodnější bývá ale delší doba. Nejlepší je konzultovat to s lékařem.

Může jej udělat každý praktik

Rychlý test vám může udělat každý praktický lékař, který si jej objedná a do jednoho až dvou dnů obdrží. Nebo zařízení, která provádějí klasické testování na HIV: infekční oddělení některých nemocnic a některé zdravotní ústavy.

Zdravotní pojišťovny rychlý test nehradí. Obvykle za něj zaplatíte do 500 Kč. Pro srovnání, klasický test, na který můžete jít po dvou měsících od infikování, přijde na 250 až 1000 Kč, záleží na typu zdravotnického zařízení.


Žena

11:33

S nastávajícím létem většina z nás netrpělivě vyhlíží dovolenou. S tím je spojeno i klasické dilema, kam se v letošním roce vydat....

10:33

„Chvilku!”, „Už tam budem”, „Já se nudím”, „Proč?” - patří mezi nejoblíbenější fráze, kterými potomci častují většinu rodičů, a zkoušejí...

8:44

V minulém roce se podle Českého statistického úřadu vyšplhala rozvodovost na 47 %. To znamená, že téměř každé druhé manželství končí...

7:17

Z hlediska počtu nových léků se málokterá oblast medicíny vyvíjí tak rychle jako neurologie. Život pacientů se mění k lepšímu nejen...Komerční sdělení


Zprávy dne

Uprchlé šelmy se válí pod borovicí. Čeká se na veterináře Video

FOTO: Právo

16. 7. Aktualizováno Dva tygři a lev utekli v pondělí z klece v Bioparku na Hradecku. Policisté prohledávali park, ve kterém se zvířata nacházela, a našli je pod borovicí. Nyní čekají na třetího veterináře, aby mohli uspat všechny šelmy společně. Celý článek Uprchlé šelmy se válí pod borovicí. Čeká se na veterináře»

Vybrané články

16. 7. Aktualizováno V prezidentském paláci ve finské metropoli Helsinkách začíná v pondělí odpoledne summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a ruské...

16. 7. Ode mne tedy nezískala – a řekl jsem i proč, ale tenhle sloupek by měl mít objektivní pohled. Výsledek jiný být nemohl.

16. 7. Aktualizováno Bývalá šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase Jana Nečasová (dříve Nagyová) se odvolala proti rozsudku, kterým byla uznána vinnou zneužitím...