Podle studie se rakovinné buňky množí a rostou, protože se mohou donekonečna dělit, aniž procházejí normálním procesem stárnutí. Pokusy na myších ale podle ní ukázaly, že zablokování jednoho genu v tomto procesu, zvaného Skp2, spouští proces stárnutí a způsobuje, že rakovinné buňky se přestávají množit a nádor přestává růst.

Větší naděje na úspěšnou léčbu

Vědci z Harvard Medical School v Bostonu k pokusům použili geneticky upravených myší s určitou formou rakoviny prostaty. U některých dezaktivovali gen Skp2. Po šesti měsících vědci zjistili, že se u těchto myší vyvinul podstatně menší nádor. Když pak analyzovali tkáně z lymfatických uzlin a z prostaty, zjistili, že mnohé buňky začaly stárnout, a zaznamenali také pomalé tempo jejich dělení.

Podobného účinku dosáhli, když použili preparát blokující Skp2 na laboratorních kulturách rakovinných buněk z lidské prostaty.

Podle vědců může tento objev vést k nové strategii boje s rakovinou, a to ve fázi prevence i léčení.

Úspěchy českých vědců

Také čeští vědci z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd zveřejnili v těchto dnech svou vlastní metodu na omezení růstu zhoubného nádoru. Spočívá v podvázání dodávky
růstových bílkovin, které jsou pro bujení nádoru důležité.

Již loni pak odborníci z Mikrobiologického ústavu získali z bodláku ostropestřce mariánského látku silybin, která brání vývoji cév vyživujících nádor. Cévy zaniknou nebo se nevyvinou, takže nádor odumře.