Pylová sezóna se během posledních šesti let významně prodloužila. Dokládá to italská studie, zveřejněná na kongresu americké Akademie pro alergie, astma a imunologii v New Orleansu.

Tým odborníků z janovské univerzity sledoval množství pylů, dobu jeho výskytu a citlivost na pět nejčastějších druhů v regionu Bordighera v letech 1981 až 2007.

"Sledováním jasně určené oblasti jsme zjistili progresivní nárůst teplot, které prodlužují pylovou sezónu některých rostlin, a následně celkové množství pylu v ovzduší," prohlásil Dr. Walter Canonica, jeden z autorů studie.

Podle jeho slov se procentuálně zvýšil počet pacientů reagujících na alergeny. Zatím ale není jasné, zda delší období výskytu pylu skutečně ohrožuje lidí tím, že se u nich vyskytne alergie jako je rhinitida, známá jako "senná rýma". Ta vzniká jako reakce na vzdušné alergeny, tedy také na pyl.

Canonicovi kolegové, kteří na výzkumu nespolupracovali, se ale shodují: "Delší pylová sezóna a velké množství pylů může prokazatelně zhoršit symptomy alergické rhinitidy u osob, které měly doposud minimální příznaky."