Hodně lidí chce zhubnout či přestat kouřit. Přesto je v populaci stále hodně obézních a kuřáků. "Myslím, že se ještě nikdy nestalo, že by v důsledku novoročních předsevzetí lidé zhubli nebo přestali kouřit," je přesvědčen psycholog Slavomil Hubálek.

Nadváhu má každý třetí obyvatel Česka, obézní je každý pátý. V ČR kouří každý třetí dospělý, zhruba osm kuřáků z deseti chce přestat. Bez odborné pomoci se to ale většině nedaří.

Pomoci může, když o svém rozhodnutí člověk řekne více lidem. Vytvoří si tak pocit závazku. Ani provozovat změnu ve dvou, psát si záznamy o pokrocích, meditační cvičení či autogenní trénink však prý nejsou zárukou úspěchu.

Slasti lidé jen těžko odolávají

"Moderní člověk je často zatížen orálními slastmi (kouřením, pitím nebo přejídáním) a ví, že nejsou rozumné," vysvětluje Hubálek a dodává: "Zvyk je ale železná košile a slasti člověk znovu a znovu podléhá. Vyrovnat se s návyky a zlozvyky proto vyžaduje změnit vzorce chování a pevnou vůli."

Vztah k vůli se podle psychologů vytváří už v nejranějším dětství. Při výchově zvířat i lidí platí, že odměna je třikrát účinnější než trest. Ke změně chování lze nejlépe dospět, když se jedinec třikrát více chválí než trestá. V potaz by to měli vzít třeba ti, kdo chtějí změnit návyky svých příbuzných.

Projevy obdivu při sebenepatrnější změně třeba u hubnutí jsou tak daleko lepší, než když zoufalý jedinec snažící se zhubnout stále naráží na podceňování a posměch. Díky povzbuzování má větší šanci, že se mu změna podaří.

U každého typu závislosti by měla existovat jiná strategie, soudí Hubálek. Obecně však platí, že kontakt s nebezpečnou látkou, třeba alkoholem, by se měl vyloučit stoprocentně.