O tom, že tuto skutečnost nelze podceňovat, není pochyb. Mrtvice je závažná choroba, která má trvalé následky a pacient se po ní navrací do normálního života jen velmi pomalu. Lidé se často učí znovu číst, psát a dokonce i mluvit. Někteří pacienti navíc mohou zůstat ochrnutí.

Rozsah škod, jež taková příhoda může napáchat, závisí na včasném odhalení. Čím dříve okolí rozpozná, že se může jednat o mrtvičku a čím dříve je zavolána pomoc, tím bývají následky menší.

Bohužel problém je v tom, že se tyto příhody projevují velmi často nenápadně. Postiženého například brní ruka nebo se cítí zmateně. Takové příznaky mnoho lidí podcení. Zvláště mladí.

Přitom mozkové buňky bez výživy během několika hodin odumírají a navždy ztrácí schopnost vykonávat svou funkci. Je-li tedy lidem s mozkovou cévní chorobou poskytnuta pomoc pozdě, většina následků zůstává trvalá.

Všímavost zachraňuje

Asi největším problémem je, že tento stav nedokáže zhodnotit člověk sám a potřebuje k tomu velmi často všímavost okolí. Jedině včasná reakce někoho dalšího, většinou pomůže.

Lidé by si měli především všímat tří základních bodů: rukou, tváře a řeči.

Ruce - Požádejte nemocného, aby natáhl ruce před sebe a otočil je dlaněmi dolů. Ochrnutá ruka obvykle rychle klesá. Postižená hemisféra ovládající danou polovinu těla totiž nefunguje tak, jak by měla.

Tvář - Požádejte nemocného, aby se usmál, zapískal a ukázal zuby. Pokud se nemocný usměje, ústní koutky nebudou symetrické, jeden poklesne. Člověk postižený mozkovou mrtvicí se nedokáže usmát, nezapíská, ani neukáže všechny zuby, protože jednu polovinu obličeje neovládá.

Řeč - Požádejte pacienta, aby řekl jednoduchou větu, například: „Starého psa novým kouskům nenaučíš.“ Člověk s cévní mozkovou příhodou toho není schopen, bude se přeříkávat, nebo bude slova komolit.

Pokud budete mít u někoho podezření, nebojte se vyzkoušet tento velmi jednoduchý test a bude-li pozitivní, pak okamžitě volejte sanitku a upozorněte lékaře na vaše podezření.

Hlavní roli totiž hraje čas – do 4,5 hodiny od ataku má pacient velkou šanci, že se jeho život vrátí zpět do zajetých kolejí. Bohužel spousta lidí si řekne, že se "z toho vyspí" a ráno už se třeba jen těžko zvedá z postele.

"Při mrtvici je ze všeho nejdůležitější včasný zásah. Nejzazší doba k poskytnutí účinné lékařské pomoci trvala donedávna tři, podle posledních výzkumů jsou to čtyři a půl hodiny po nástupu nemoci. Do jejich uplynutí jsou ještě mozkové buňky schopné se bez velkých škod vzpamatovat. Doktoři však musí okamžitě začít s trombolýzou. Při ní pomocí speciální infuze rozpustí sraženinu v mozku. Je to zákrok, který zmírňuje následky cévní mozkové příhody a usnadňuje návrat do běžného života," vysvětlují odborníci ze serveru www.mozkovaprihoda.cz