Při rozlišování špatné nálady od opravdové deprese je dobré zaměřit se na intenzitu a délku špatných pocitů. Pokud jste zdeptaní nějakým člověkem či konkrétní událostí nebo jen máte problém se dostatečně soustředit, nemusí se ještě jednat o depresi.

Tento stav může být nebezpečný, pokud se tak cítíte dlouhodobě a vaše myšlenky pomalu a jistě směřují k tomu, že začnete mít pocit, že svět je tak strašný, že už v něm nechcete žít. V tomto okamžiku okamžitě vyhledejte pomoc.

Depresí trpí až třetina lidí

Podle posledních průzkumů se odhaduje, že deprese trápí téměř 30 procent všech obyvatel vyspělých zemí. Možná je takových lidí i víc, jelikož velká část takto nemocných lidí nikdy nevyhledá odborníka, tudíž je těžké přesné číslo odhadnout.

Kolem vyšetření u psychiatra či psychoterapeuta totiž ještě dnes panuje spoustu mýtů. Lidé se bojí, že pokud k němu zajdou, pak budou společností považovány za blázny, což je samozřejmě hloupost.

Pomoc odborníka přitom není dobré odkládat. Jedná se totiž o velmi závažné psychické onemocnění, které může nejen dlouhodobě znepříjemnit život, ale také vyústit až v sebevražedné jednání.

Jak na sebe deprese dokáže upozornit

Na depresi vás může upozornit několik varovných signálů. "Mezi hlavní příznaky patří pokleslá nebo smutná nálada a snížení zájmu o okolní dění či pokles příjemných prožitků. Člověk s depresí bývá stále posmutnělý, snižuje se jeho zájem o okolí, daleko méně se raduje nebo se neraduje vůbec, je těžké až nemožné ho rozveselit," vysvětlují odborníci na http://www.psychicke-zdravi.cz.

Upozornit na nemoc ale mohou i vedlejší příznaky jako velká únava, kdy by člověk nejraději nevstal ani z postele, pořád by jen spal a nebo naopak celé noci probloumá a nemůže spát. V obou případech lidé ztrácejí všechny potřeby, snad kromě chození na WC. Dokonce ani na jídlo nemají chuť a nebo je naopak přepadá vlčí žravost.

Někdy se tito lidé utápí ve výčitkách, neustále se obviňují, že nedokáží nic zvládnout, i kdyby se sebevíc snažili a přestávají si věřit.

Velmi nebezpečné myšlenky

Asi nejzávažnější stav nastává, pokud se depresivní lidé  nesoustředí na nic jiného, než na svou smrt. Úvahy o sebevraždě pak bývají velmi časté a tím i velmi nebezpečné.

Upozornit na to může už jen fakt, že je člověk smutný a svou smrt začne pouze naznačovat. V tenhle moment, je návštěva u lékaře prostě nutností. Při tomto myšlení totiž stačí malinký krůček k činům.  

Deprese se dá léčit a tak jako u většiny onemocnění, čím dřív je vyhledána pomoc lékaře, tím bývá léčba snazší a naděje na úplné vyléčení narůstá.