„Moudrá vláda investuje do veřejného zdraví,“ uvedla Albrightová. Nepřímo tak vyzvala českou vládu k tomu, aby více přispěla k ochraně žen před rakovinou děložního čípku, což v podstatě znamená zavedení plošného očkování.

Předseda gynekologicko-porodnické společnosti Vladimír Dvořák uvedl, že očkování sice není stoprocentní ochranou, ale snižuje riziko až o 70 procent.

Madeleine Albrightová (vlevo) a ministryně zdravotnictví Dana Jurásková na včerejším semináři ve Sněmovně.

Madeleine Albrightová nepřímo vyzvala českou vládu k větší podpoře ochrany žen před rakovinou děložního čípku. Na snímku s ministryní zdravotnictví Danou Juráskovou na semináři ve Sněmovně.

FOTO: Lukáš Táborský, Právo

Podle něj nejúčinnější je očkování mladých dívek, které ještě nezačaly pohlavně žít. „Domníváme se, že je to zhruba kolem 15 let věku,“ řekl Dvořák.

Plošné očkování by stálo 400 miliónů korun

Gynekologové se ale rozcházejí v názoru na věk, kdy zahájit očkování, s pediatry. Praktická dětská doktorka Hana Cabrnochová na semináři uvedla, že nejvýhodnější je to u dívek zhruba kolem třinácti let, protože tam je účinnost vakcíny nejvyšší, téměř stoprocentní.

Předseda České vakcinologické společnosti profesor Roman Prymula dodal, že podle výzkumů zahájilo ve věku do patnácti let sexuální život zhruba deset procent dívek a chlapců.

„Plošné očkování proti rakovině děložního čípku by ročně stálo asi 400 miliónů korun, ale zachránili bychom ročně 300 životů.“ Efekt očkování se ovšem projeví nejdříve za 20 let.